עו"ד הוצאה לפועל - מתייעצים וחוסכים

צו עיכוב יציאה מהארץ

מחפשים שירותי עורך דין הוצאה לפועל? רוצים לדעת מה עושה עורך דין הוצאה לפועל במיקרים של צו עיכוב יציאה מהארץ?

ברוכים הבאים לאתר כמה עולה, כאן ניתן לקרוא מדריך בנושא צו עיכוב יציאה מהארץ, לקבל ייעוץ מקצועי, המלצות והצעות מחיר ללא התחייבות מעורכי דין הוצאה לפועל מומלצים בישראל.

מדריך בנושא צו עיכוב יציאה מהארץ

הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד אדם, פוגעת בחופש התנועה של האדם, בשל כך, יוצא הצו רק לפי החוק ורק אם המקרה תואם לתנאים הקבועים בחוק. הצו יכול להתקבל מבית המשפט או מההוצאה לפועל. כשמו – מטרתו של הצו היא עיכוב יציאה מהארץ כאשר העיכוב מתבצע באופן פיזי בעת הצגת הדרכון במעבר הגבול או בשדה התעופה.


באילו מקרים מוציאים צו איסור יציאה מהארץ?

כפי שצוין - צו עיכוב יציאה מהארץ יכול להיות מופעל על ידי בית המשפט או על ידי ההוצאה לפועל. רוב הצווים מופעלים על ידי ההוצאה לפועל בשל חובות. רשם ההוצאה לפועל יכול להוציא את הצו בכל מקרה בו ננקטו תהליכי הוצאה לפועל נגד אדם. באמצעות הוצאת הצו ניתן להבטיח שהחייב לא יברח מהארץ בטרם הסדיר את החוב. במקרים של פשיטת רגל, מתקבל הצו באופן אוטומטי.

כמו כן, נוהגים בתי המשפט – בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה להוציא את הצו במקרים של גירושין. במקרים אלו, המטרה של הצו היא למנוע חטיפה של ילדים על ידי אחד ההורים. כמו כן, עשויים בתי המשפט להטיל צו איסור יציאה מהארץ כדי למנוע מאחד הצדדים להתחמק מתשלום מזונות לפני קבלת ההחלטה בנושא.

נוסף על כך, עשויים בתי המשפט להטיל את הצו כדי למנוע מאחד הצדדים להבריח נכסים או להסתיר נכסים בחו"ל וכן כדי למנוע מצב בו אשה תישאר עגונה.

גם צה"ל יכול להוציא צו איסור יציאה מהארץ נגד עריקים שעלולים להתחמק משירות מילואים או משירות סדיר.

אנשים שמגישים תביעה אזרחית יכולים לנסות לגרום לבית המשפט להוציא כנגד הנתבע צו עיכוב יציאה מהארץ. כדי לעשות זאת, על בית המשפט להוציא נגד הנתבע צו מניעה. למרות ניסיונם של התובעים לגרום לבתי המשפט להוציא את הצו נגד הנתבע, נוטים בתי המשפט להוציא צו עיקול זמני ולא צו עיכוב יציאה מהארץ.


צו עיכוב יציאה מהארץ הוצאה לפועל - ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

בחלק מהמקרים בהם מטילה ההוצאה לפועל צו עיכוב יציאה מהארץ היא עושה זאת מטעמיה, במילים אחרות: ההוצאה לפועל יכולה להוציא את הצו גם אם הזוכה לא הגיש בקשה להטלת צו איסור יציאה מהארץ נגד החייב. ההוצאה לפועל תטיל את הצו במקרה שהחייב הוגדר כחייב מוגבל באמצעים, כפושט רגל או במקרה של איחוד תיקים.

במקרים בהם הזוכה ביקש להוציא את הצו נגד החייב, יהיה לצו תוקף של שנה אחת. במקרה האחרון, יוכל הזוכה להצליח לגרום להוצאתו של הצו נגד החייב רק אם הוא יעמוד במבחנים מסוימים. במצב זה, יהיה על הזוכה להוכיח ש"קיים יסוד סביר להניח" שברצונו של החייב לעזוב את הארץ ללא השבת החוב.

מנקודה זו ניתן להבין שהחייב יוכל לבטל את הצו במקרה שהוא יוכיח לבית המשפט או לרשם ההוצאה לפועל שהתנאי לא התקיים, כלומר - שלא קיים יסוד סביר להניח שהוא מתכנן לצאת מהארץ בלי להשיב את החוב. כמו כן, ומכיוון שהוצאת הצו פוגעת בזכות יסוד חוקתית, יוכל החייב לבקש ממטיל הצו למתן אותו.

אפשרות נוספת לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ היא לבטל את הצו באופן זמני. במקרה זה, ניתן לבטל את הצו באמצעות הפקדת ערובה. כמו כן, יש צורך בערבים שמתחייבים לשלם כספים לזוכה במידה שהחייב לא ישלם את החוב.

במקרה שהחייב צריך לצאת מהארץ לצורך תעסוקה, עשוי ראש ההוצאה לפועל לאפשר זאת. הדבר יתאפשר ברוב המקרים משום שבמידה שהחייב לא יעבוד הוא לא יצליח לשלם את החוב. כמו כן, יכול ראש ההוצאה לפועל לבטל את צו עיכוב היציאה מהארץ במקרה שישנה סיבה מוצדקת לכך.

כל בקשה בנושא צו עיכוב היציאה מהארץ צריכה להיות מוגשת לבית הדין או לרשם ההוצאה לפועל כ-14 יום לכל הפחות בטרם החייב יוצא לחו"ל, כל זאת למעט מקרי חירום.


דוגמה למקרה חריג וחמור ביותר שאירע לפני שנה

מקרה חריג שאירע לדוגמה בנושא צו עיכוב יציאה מהארץ התרחש לפני שנה לילדה בת 10 שציפתה לצאת לחופשה עם אמה. הכתבה בנושא פורסמה ב"הארץ": https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5333944,00.html.

במקרה זה, הונפק הצו על ידי פקידה כבר שנה לפני כן וללא החלטה של שופט, אך הדבר לא היה ידוע להורים של הילדה.

במקרה שהשופט היה עונה לשיחתה הבהולה, היה עוד ניתן להמשיך בתכנון הטיול ולעלות על הטיסה, אך בית המשפט לא ענה והמטוס עזב את שדה התעופה. כפי שצוין – מדובר על מקרה חריג ביותר, אך בכל זאת הוא התרחש והדבר מעיד על כך שגם במקרה של הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ עלולות להתגלות טעויות.


הגשת בקשה לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ – אילו מסמכים יש לצרף לבקשה?

בבקשה ליציאה לחו"ל יש להציג נימוק מפורט ולהסביר מדוע יש לצאת מישראל בהקדם. לבקשת ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ באופן זמני יש לצרף לוח זמנים. כמו כן, יש להציע תצהיר של ערבים או ערבות כספית. נוסף על כך, יש לצרף תצהיר של עובדות המקרה, צילום של תעודת זהות ומסמכים שמציגים אישור לטענותיו של החייב.

כדאי מאוד להוסיף את 3 תלושי השכר האחרונים שקיבלו הערבים, כתב ערבות, אישור שמהווה הוכחה לכך שאין לערבים תיקים בהוצאה לפועל והעתק של תעודת הזהות של הערבים כולל הנספח.

לאחר הגשת הבקשה לביטול צו היציאה מהארץ, יבחן הגורם אליו נשלחה הבקשה (בית המשפט או הרשם להוצאה לפועל) את המקרה. במידה שטענותיו של החייב ישכנעו את הגורם הבודק, ייתכן שבקשתו תאושר. במקרה שיש צורך בהפקדת ערבות, יש להוכיח שהערבים יכולים לשלם את הערבות במידה שיהיה צורך בכך.


עיכוב יציאה מהארץ בדיקה – איך לבצע בדיקת צו עיכוב יציאה מהארץ?

כל אדם יכול לבדוק האם הוצא נגדו או האם הוצא נגד ילדיו הקטינים צו של עיכוב יציאה מהארץ. ניתן לבצע בירור עיכוב יציאה מהארץ דרך שירות המידע הארצי של רשות האוכלוסין.

בדיקת צו עיכוב יציאה מהארץ חלה על צווים שהוצאו על ידי בית המשפט או ההוצאה לפועל. יש לציין שהבדיקה מתבצעת בחינם ולפני ביצועה יש להכין תעודת זהות, מספר דרכון, שנת לידה ותאריך הוצאה של הדרכון.

כדי לבצע בדיקת עיכוב יציאה מהארץ, יש ליצור קשר דרך המענה הטלפוני הממוחשב שזמין במשך כל שעות היממה.

הטלפון ליצירת הקשר הוא: *3450. לאחר הקשת המספרים מופנה המתקשר למערכת ממוחשבת. כמו כן, ניתן לבצע את הבדיקה דרך האינטרנט. לשם כך, צריך הבודק להירשם למערכת ההזדהות הממשלתית ולמלא את פרטי הדרכון במסמך הייעודי. לאחר מכן, תינתן תשובה באופן מידי. חשוב לדעת שרק הפונה יכול לקבל את המידע דרך השירות המקוון ושניתן לקבל מידע רק על צווים ש"פתוחים לעיון הציבור".


פנייה אל עורך דין שמתמחה בהוצאה לפועל ובביטול צווי עיכוב יציאה מהארץ

במקרים בהם בוצעה בדיקה ונמצא כי הוצא צו עיכוב יציאה מהארץ, או במקרים בהם ידוע כי הוצא צו עיכוב יציאה מהארץ, חשוב לפנות אל עורך דין שמתמחה בהוצאה לפועל ובביטול צווי עיכוב יציאה מהארץ.

עורך דין שמתמחה בתחום וסייע לחייבים להתמודד עם מצבים בהם הוצא נגדם צו עיכוב יציאה מהארץ, יבחן את המקרה, יספק ייעוץ מקצועי לצורך היחלצות מהחובות ויסייע לחייב לבטל את צו עיכוב היציאה מהארץ.