עו"ד הוצאה לפועל - מתייעצים וחוסכים

מחיקת חובות לבנקים

מחפשים שירותי עורך דין הוצאה לפועל? רוצים לדעת מה עושה עורך דין הוצאה לפועל במיקרים של מחיקת חובות לבנקים?

ברוכים הבאים לאתר כמה עולה, כאן ניתן לקרוא מדריך בנושא מחיקת חובות לבנקים, לקבל ייעוץ מקצועי, המלצות והצעות מחיר ללא התחייבות מעורכי דין הוצאה לפועל מומלצים בישראל.

מדריך מחיקת חובות לבנקים

לצערנו, אנשים רבים נקלעים לחובות אם בשל התנהלות כלכלית לא נכונה בעסק, ניהול לא נכון של התקציב המשפחתי, לקיחת משכנתה או הלוואה אחרת וסיבות נוספות.

עם חלוף הזמן החובות צוברים ריביות, הפרשי הצמדה והסכומים גדלים. במצבים בהם הסכומים מגיעים לממדים עצומים, עלול החייב להגיע למצב של קריסה כלכלית.

בשלבים הראשונים מתחילים להתקבל טלפונים מהבנק, כאשר פקיד הבנק דורש מהחייב לשלם את החוב במהירות.

לאחר מכן, עשוי להתנהל משא ומתן בנוגע לאופן בו תתבצע פריסת התשלומים. במקרה שהחייב והבנק לא מגיעים להסדר, עשוי הבנק לנקוט בהליכים משפטיים, כמו למשל: להגיש תביעה בהוצאה לפועל.


איך יגבה הבנק את החוב?

הבנק יכול לגבות את החוב בדרכים שונות. אחת הדרכים בהן יוכל הבנק לבחור היא כפי שהוזכר – להגיש תביעה בהוצאה לפועל. כמו כן, יכול הבנק להטיל הגבלות על חשבון הבנק של החייב, להגיש נגדו תביעה בבית המשפט ולקיים סדר דין מקוצר, לפנות אל בית המשפט ולבקש ממנו להכריז שהחייב פושט רגל ולבצע פעולות נוספות שיפגעו בחייב בצורה ניכרת.

במקרה שהוגשה תביעה נגד החייב, על החייב לפנות אל בית המשפט ולהגיש בקשה להגשה של כתב הגנה. את הבקשה צריך החייב להגיש תוך חודש מהיום בו הוגשה נגדו התביעה.


להתמקד בפתרונות ולא בכעס על הפקיד

חייבים שנקלעים לחובות עשויים למקד את כעסם בפקיד הבנק במקום להתמקד בחיפוש אחר פתרונות אפשריים, לכן, חשוב להבין שהבנקים לא מנסים למרר לחייבים את החיים.

על ידי העברת תשלום בסכום מסוים ובאופן מידי, יהיה ניתן למחוק חלק מהחובות ולפרוס את החוב לאורך תקופה ארוכה באופן שהחייב יכול לעמוד בו. בצורה זו יהיה ניתן גם למנוע מצב בו החובות יגדלו.

התנהלות נכונה תוכל למנוע מהבנק לנקוט בהליכים משפטיים. יש להבין שהאינטרס של הבנק הוא לקבל את הכסף במהירות האפשרית, גם אם יהיה עליו למחוק חלק מהחוב בתמורה. בהמשך המאמר ננסה להסביר כיצד רצוי לקיים משא ומתן עם פקיד הבנק.


הגשת בקשה להליכי פשיטת רגל

באמצעות הגשת בקשה להליכי פשיטת רגל, יכול החייב להתמודד מול הבנק. במקרה שהחייב מגיש בקשה להליכי פשיטת רגל ובקשתו מתקבלת, יעצרו כל הליכי הגבייה שהופעלו נגדו.

האינטרס של הבנקים הוא להימנע מהגעה למצב זה משום שבמסגרת הליכי פשיטת רגל, עוברת סמכות ההחלטה לבית המשפט וכן לכונס הנכסים הרשמי בלבד. בסיטואציה זו הבנק מאבד מכוחו. בית המשפט וכונס הנכסים עשויים לקבל החלטות שיגרמו לכך שהבנק יאבד כספים רבים.

לאחר חלוקת הכספים, עשוי כל החוב שעל החייב לשלם לבנק להימחק. משום שהבנקים דואגים בראש ובראשונה לאינטרסים הכלכליים שלהם, הם עשויים להסכים להסדר מחיקת חוב שככל הנראה יאפשר להם להרוויח יותר כסף מאשר מצב בו החייב יפשוט רגל.

יתרון נוסף של חייב שנכנס לפשיטת רגל הוא שהוא יקבל הסדר חוב ולא יכנס לרשימה של פושטי הרגל. מדובר על יתרון משמעותי שיאפשר לחייב להסדיר את החובות ולהתחיל מחדש.


הסדר חוב עם הבנק – מה זה אומר?

גם במקרים בהם ננקטו הליכי גביה על ידי הבנק, לרבות מקרים בהם ההליכים הגיעו לשלבים מתקדמים, עדיין יכול החייב לקיים משא ומתן ולנסות להגיע להסדר חוב עם הבנק. הסדר החוב יהיה מעין פשרה – הוא יאפשר לחייב לפרוס את התשלום באופן שהוא יוכל לעמוד בו ובדרך שתהיה מקובלת על הבנק. כפי שצוין – הסדר החוב יאפשר לחייב להשיב את החובות שנצברו ולהימנע ממצב בו יופעלו נגדו הליכי גבייה שיפגעו בחייו, כמו למשל: הגבלות על החשבון ועיקולים.


איך להגיע להסדר חוב עם הבנק?

חייב שמעוניין להגיע להסדר חוב עם הבנק – בין אם מדובר על הסדר חוב עם בנק הפועלים או עם בנק אחר, צריך להתכונן היטב לקיום המשא ומתן ולהבין שבעת הפגישה עליו להיות כנה וגלוי. הכנת סיפור אישי מפורט, מתן הסברים בנוגע לקשיים שעומדים בפני החייב ולא מאפשרים לו להשיב את החוב (בריאות שאינה תקינה, אבטלה או סיבות אחרות שמקשות על מצבו הכלכלי), יסייעו לו להשיג את הסדר החוב. נוסף על כך, על החייב להכין מראש את כל האסמכתות הרלוונטיות להוכחת מצבו. רצוי מאוד להציג אסמכתות שניתנו מאנשי מקצוע מוסמכים. כמו כן, יש להציע לבנק סכום פשרה.

במידה שהבנק הסכים לפשרה, על החייב לבחון את ההסכם באופן קפדני ולוודא שהוא אכן יכול לעמוד בו. במקרה שהחייב יחתום על הסכם שהוא לא יכול לעמוד בו, הוא יחריף את מצבו וישוב למצב הקודם עם חובות גבוהים יותר מהחובות שהיו לו לפני היום בו חתם על החוזה.

כמו כן, על החייב לבדוק שהחוזה מציין את מספר החשבון שבגללו נוצר החוב. במידה שיש לחייב מספר חשבונות, עליו לבחון את כל מספרי החשבונות ולוודא שנתוני החובות נכונים בכל אחד מהחשבונות. נוסף על כך, על החייב לוודא שהסכום שרשום בחוזה נכון, שהוא זהה לסכום שרשום בתיק ההוצאה לפועל ושהמספר של התיק בהוצאה לפועל נכון.

המלצות נוספות יהיו לוודא שרשום בחוזה שאיחור של 7 ימים לפחות לא יהיה הפרה של החוזה, לבדוק מהו הסכום שיש לשלם בכל חודש ומהי הריבית ולבדוק מה קורה במקרה שהחייב לא עומד בתשלום יחיד או בשני תשלומים. חשוב מאוד לוודא שההסכם לא יתבטל במקרה של אי תשלום אחד או שניים כל עוד החייב השיב את החוב תוך 60 ימים. במקרה שהחייב לא מצליח לשלם את הסכום תוך 60 ימים והוא שילם מעל 30% מהחוב, יתרת החוב תישא בריבית אך החוזה לא יתבטל.

חשוב מאוד לוודא שמצוין בחוזה גם מתי הבנק יאשר את סגירת התיק לאחר שהחוב שולם. ברוב המקרים הבנק יאשר את סגירת התיק תוך חודש מהמועד בו החוב שולם. עורך דין חובות יוכל לסייע לחייב לאורך כל הדרך ולהבטיח שההסכם עליו הוא חותם יגן על האינטרסים שלו.


מחיקת חובות לבנקים

באילו מצבים ניתן למחוק חובות לבנקים?

כדי שיהיה ניתן למחוק את החוב לבנק, יש לעמוד בתנאים מסוימים. להלן התנאים שיאפשרו לחייב למחוק את החוב שנצבר בבנק:

אין לחייב נכסים ממושכנים ולא קיימים ערבים שיכולים להבטיח את החוב

לא ניתן להתעלם מהמשבר הכלכלי אליו נקלע החייב. במצב בו הוא נמצא הוא לא יכול לשלם את החוב באופן מלא

הרכוש של החייב לא עוקל

החוב שנצבר אינו חדש

לפי הנתונים נראה שהחייב לא יצליח לשלם את מלא החוב או את חלקו. החייב יוכל להצליח לשלם את החוב אם הוא יגיע להסדר עם הבנק.

אפשרות נוספת לביצוע מחיקת חובות בהוצאה לפועל ולבנקים תתקיים במקרה שעורך הדין של החייב יצליח להציג הוכחה לכך שהבנק לא נהג בלקוח באופן תקין ולא מילא את חובתו כלפיו.

מצבים בהם הבנק לא מילא את חובתו יכולים להיות למשל: סיטואציה בה הבנק לא החתים את הלקוח על כל הטפסים, ביניהם תוספות למסמכים ישנים. במצב זה, לא תהיה חתימתו של הלקוח תקפה. דוגמה נוספת למצב שעשוי להוביל למחיקת חובות בבנק היא סיטואציה בה כתב התביעה נמסר לחייב באופן שאינו תקין.

במקרה שעורך הדין יצליח להוכיח את הסיטואציות הללו או סיטואציות אחרות שמעידות על כך שהבנק נהג באופן שאינו תקין כלפי הלקוח, יהיה ניתן להגיש תביעה נגד הבנק.

 

סגירת חובות בהוצאה לפועל במהירות – מחיקת חובות החוק החדש

בעקבות החוק החדש, ניתן לבצע מחיקת חובות ב-24 שעות. כדי לבצע סגירת חובות במהירות יש להגיש בקשה מיוחדת. בעזרת החוק החדש, יכולים החייבים לקבל הארכה בת 90 ימים במהלכם יבוטלו ההליכים וההגבלות שהוטלו עליהם. כמו כן, יכולים החייבים לפתוח חשבון בנק, להשתמש בכרטיס דביט ולבצע הוראות קבע.


פניה אל עורך דין שמתמחה בתחום הסדר חובות מול הבנקים

במקרה שהחייב מחליט לנסות להגיע להסדר חוב עם הבנק, רצוי עבורו לפנות אל עורך דין שמתמחה בהסדרת חובות מול הבנקים וכן הסדר חוב בהוצאה לפועל. ייעוץ מקצועי, הכוונה, סיוע בקבלת החלטות והתנהלות נכונה, יאפשרו לחייב למנוע מהחוב לגדול, לצבור ריביות ולהימנע מהליכים משפטיים.


פניה אל עורך דין מחיקת חובות

גם אם כבר נפתח תיק בהוצאה לפועל

חשוב לדעת שגם במקרה שנפתח תיק בהוצאה לפועל, עדיין ניתן להגיע להסדר חוב. גם במקרה זה יש לקבל ייעוץ מקצועי מעורך דין שמתמחה בהסדרת חובות מול הבנקים.

עורך דין שמתמחה בתחום וייעץ לחייבים רבים בנוגע ליכולת ההחזר והדרכים בהן ניתן לפעול כדי למחוק את החובות, יוכל לאפשר לחייב להגיע להסדר ולפתוח דף חדש ונקי מחובות. יש לציין שבמקרים קיצוניים יהיה ניתן לבטל חוב מזונות בהוצאה לפועל.