×


תפריט נגישות

מחירון תכשיטים

כמה עולה תכשיטים ?

ברוכים הבאים לאתר כמה עולה, בדף זה תמצאו מחירון תכשיטים מעודכן לשנת 2019.

המחירון נכתב ע"י צוות אתר כמה עולה, כל המחירים נאספו על ידנו מאתרי אינטרנט של חברות תכשיטים בישראל, מדובר על טווח מחירים מהזול ביותר ועד למחיר היקר ביותר לאותו שירות.

הבהרה חשובה : כרגע באתר כמה עולה אין אפשרות לבקש הצעת מחיר לתכשיטים מאחר שאין לנו כרגע נותן שירות מומלץ בתחום.

 

כמה עולה תכשיטים?

סוג תכשיט וטווחי מחירים

טבעות

טבעות זהב 14k
מחיר - 700-1,000 ש"ח

טבעות כסף 925  - 400-600 ש"ח

טבעת כסף פשוטה -  30-100 ש"ח

טבעת יהלום - 1k
מחיר - 1,000-2,500 ש"ח

טבעות נישואין

טבעות נישואין לגבר זהב לבן (טבעת דקה)
מחיר - 1,300-1,400 ש"ח

טבעות נישואין לאישה מזהב  (כולל חישוקים)
מחיר - 2,200-2,300 ש"ח

צמידים

צמידי זהב 14k
מחיר - 1,500-3,000 ש"ח

צמידי כסף -  300-400 ש"ח

צמידי יהלום  - 7,000-20,000 ש"ח

תליונים

תליוני זהב  - 1,300-2,500 ש"ח

תליוני כסף 925  - 300-700 ש"ח

תליון כסף פשוט -  50-200 ש"ח

ט.ל.ח

 

המדריך המלא לחיפוש תכשיטים

התכשיטים הם חלק מהמורשת האנושית מזה עידן ועידנים. לא משנה מאיזו תרבות באנו, מאיזו יבשת ואיזו שפה אנו דוברים- נראה כי התכשיטים הינה תופעה אוניברסאלית בדומה לביגוד או בישול- אין מקום בו אפשר למצוא בני אדם ואין סוג כלשהו של תכשיטים. גם השימוש בתכשיטים כסמלים הוא שימוש עתיק וכך, אנו מוצאים את עצמו לא פעם שומרים תכשיטים העוברים מדור לדור כמזכרות משפחתיות, מחפשים תכשיטים חדשים שיעזרו לסמל את המחויבות שלנו בברית הנישואין או מביעים את רגשותינו בעזרת תכשיט כזה או אחר הנקנה במתנה לאדם יקר לנו. העיסוק בתכשיטים נוגע בכל אחד, לפחות מספר פעמים בחיי האדם, ולכן, גם הצורך שלנו במי שמבין בטיפול בהם הוא צורך שאין להתעלם ממנו. שאלות ותשובות בענייני תכשיטים אנו מעדיפים להפנות אל מומחים והחיפוש שלהם הופך להיות מאתגר למדי. להלן, מדריך טיפים ושלבים קצר ויעיל שיעזור לכם למצוא יועץ לענייני תכשיטים אותו אתם מחפשים.


סוג השירות הרצוי

דבר ראשון שעליכם להבין הוא כי לא כל מי שטוען שהינו תכשיטן, מבין בכל צורות העיסוק בתכשיטים, בדיוק כמו לא כל מי שלמד רפואה יכול להיות כירורג. לכן, עליכם להבין מה בדיוק הצורך שלכם ממומחה התכשיטים שלכם ולפעול לחפש מומחה לאותו צורך בדיוק. שאלו את עצמכם, האם אתם מחפשים מומחים לניקוי  תכשיטים מכסף, זהב ויהלומים או מומחים בערכי התכשיטים, כאלה קונים תכשיטי זהב במזומן? האם אתם מחפשים צורף תכשיטים מומחה עבור שחזור או תיקון של תכשיט ישן או צורפים מומחים בשביל יצירה חדשה וחד פעמית של תכשיט? בכל מקרה, דעו כי אתם יכולים תמיד לפנות אל חנויות תכשיטים גדולות או קטנות או לעסקים עצמאיים קטנים של סטודיו לעיצוב תכשיטים- אך גודל המקום הוא לא מה שיבטיח את טיב העבודה. אגב, עבור הדברים המיוחדים וחד פעמיים- מומלץ כמובן להימנע מרשתות גדולות של תכשיטים, המציעות פסי יצור של תכשיטים.

 

לתת מכל הלב

אחד המנהגים היפים והמשמעותיים ביותר בתרבויות ישראל השונות קשור קשר הדוק במתן תכשיטים מיוחדים. תכשיטים בעיצוב עצמי, מעוטרים, עם שמות או סמלים הקשורים למשפחה, ליהדות, לסמלים שונים אחרים- הם מתנה נפוצה לשלל אירועים: מברית ובריתה, דרך בת ובר מצווה ועד החתונות. אין אם שלא מתרגשת לראות את שם ביתה חרוט על גורמט יפיפייה או נער בן 13 שחוגג בר מצווה ואינו שמח בשרשרת גברית, אלגנטית וחיננית שנתנו לו הוריו. תכשיטים מלווים את האדם במצבים המיוחדים ביותר שלו- כך למשל גם את ההחלטה לקשור את חייך עם מישהי לנצח, אתה מציע עם טבעת.


דור ההמשך

אבל מבין שלל הטקסים המערבים תכשיטים מיוחדים אין יפה מזה בו סבתא מעבירה לנכדתה הבכורה תכשיט מיוחד, השמור אצלה מסבתה היא. בחלק מהמשפחות מדובר על תכשיטים מיוחדים מאד, מתקופות שונות בהיסטוריה, שעוברות במשפחה מזה דורות. תכשיטים עתיקים כאלה- למרות גילם המופלג- עדיין חינניים, מרשימים ומדהימים והם נושאים עמם היסטוריה רחבת שנים של אהבה, נתינה ומשפחתיות. אל תטעו לחשוב כי תכשיטי זהב, תכשיטי כסף וזהב לבן הם נצחיים- מדי כמה שנים, כדאי לגשת אל חנות תכשיטים שאתם סומכים עליה ולראות אם יש צורך בניקוי מיוחד, תיקונים ואולי הוספת מתכות כדי לחזק את מבנה התכשיט. רב חנויות תכשיטים ידעו לבצע את המשימה ללא בעיה.


רציונאל ההעברה

האמת היא כי אותם תכשיטי זהב, כסף ומתכות יקרות שהעבירו הסבתות אל נכדותיהן, היה להן קודם כל ערך פרקטי. ככה דאגו הסבתות לבטח את עתיד נכדותיהן פן יצטרכו כסף בעתיד. בשנות השפע האחרונות, הסיבה הזו כבר כמעט ולא רלוונטית וכיום העברה מדור לדור של תכשיטים מכל הסוגים נעשית בעיקר עבור הערך הסנטימנטלי. אל תטעו לחשוב כי רק הסבתא יכולה להעביר תכשיטים לנכדתה או ביתה, גם הסב או האב יותר ממוזמנים לפנק את החתן, הבן או הנכד בגורמט יפה- כל עוד הוא משדר גבריות, חן ואלגנטיות ואינו דומה מאומה לתכשיטי אישה כמובן.


אז איך עושים?

אם החלטתם לקנות למישהו  תכשיטים מיוחדים עליכם להתחיל תחילה מבחירה בסיסית של סוג התכשיט. האם תרצו צמידים, שרשראות, שעונים, עגילים או טבעות? ברגע שבחרתם את סוג התכשיט תוכלו להתעמק בו. אם ניקח לדוגמא שרשראות: אפשר שתרצו שרשרת דקה ועדינה, או עבה ועם תליונים נתלים על סוגיהם. ברגע שהחלטתם על צורת התכשיט כדאי שתחשבו על החומרים מהם הוא עשוי. לדוגמא, לבוחרי עגילים- אפשר למצוא מספר רב של חומרים: עגילי זהב, עגילי זהב לבן, עגילי כסף, עגילי יהלומים, פנינים, אבנים טובות ועוד. אפשר לאומר כי עיקר ההשפעה על מחיר התכשיט היא מהחומרים מהם הוא עשוי, אבל גם העיצוב משנה.


לחוד וביחד

כאשר מדובר על תכשיט מיוחד, מומלץ לפנות אל מעצבי תכשיטים מומחים ולבדוק אופציות של עיצוב תכשיטים ספציפיים ע"פ הצרכים והבקשות שלכם. מומחי עיצוב יודעים ויכולים להמליץ לכם על סוגים שונים של חומרים מהם אפשר להכין את התכשיט ויכולים אף להראות לכם דוגמאות של עיצובי עבר עבור תכשיטים לגבר, תכשיטים לאישה, תכשיטים לכלה, תכשיטי קבלה או תכשיטים לאופנה שהם עשו בעבר. בין אם יראו לכם את התכשיט עצמו (טרם מכירתו לאחר) או צילומים, תוכלו וודאי להתרשם מטיב העבודה והעיצובים השונים.


על גוונים ונוחיות

חשוב למצוא מומחה עיצוב שיכול גם לייעץ לכם על התאמה לגוון העור שלכם מבחינת צבע התכשיט ובעיקר, שימליץ לכם על נוחות. אנשים רבים מוצאים את עצמם מזמינים טבעת אירוסין או טבעת נישואין מעוצבת ויוקרתית ואינם שמים אותה אחרי זמן קצר בגלל עיצוב קלוקל. למשל, עיצוב בעייתי של טבעת רחבה יכול לגרום למים משטיפת ידיים להיאגר בין הטבעת לאצבע ולגרום לגירוי ופטרת. גם איכות ירודה של מתכת יכולה לגרום לבעיות ולהשאיר צבע על האצבע, לכן חשוב להקפיד על מומחה בעל שם, אמינות ומקצועיות, שיעמוד מאחורי יצור טבעות זהב, טבעות כסף וזהב לבן שהוא מעצב ומפיק.


עוד על תכשיטים בעבודת יד

מעטים המקרים בהם תמצאו תכשיטים מיוחדים, בין אם מחומרים מיוחדים כגון תכשיטים מחרוזים, יהלומים (למשל טבעות יהלומים, שרשראות יהלומים) ועוד ובין עם בעיצובים מיוחדים בתוך חנויות תכשיטים למכירה, פרט אולי לחיפוש אחר שעוני יוקרה. אחרת כדאי למצוא סטודיו לעיצוב תכשיטים טוב ואל תשכחו לעשות לאותם תכשיטים השוואת מחירים טרם הרכישה.


ירידה לפרטים קטנים

אז עכשיו הבנתם מהו הצורך עליו אתם צריכים לענות. בין אם אתם מעוניינים ברכישת חדש, תיקון או ניקוי הישן או אפילו מכירת זהב לחנויות תכשיטים- הדרך הטובה ביותר למצוא את בעל העסק  הרלוונטי לכם הוא ע"י ירידה לפרטים. למשל, נניח ואתם זקוקים לחנות המאפשרת רכישת תכשיטים מדהימים, מקוריים ויחודיים. אבל על איזה תכשיטים מדובר? השוואת מחירים תכשיטים חייבת להיעשות על אותו סוג של תכשיט: האם מדובר בגורמטים, עגילים, שעונים? מה החומר ממנו הם עשויים? תכשיטי כסף, תכשיטי זהב, תכשיטי יהלומים, תכשיטי סברובסקי או אבנים טובות אחרות? ומה מטרתם? תכשיטים אופנתיים ליום יום, תכשיטי יוקרה לאירוע? איזה סוג של אירוע? הסגרות על הפרטים הקטנים ביותר תאפשר לכם לחפש את בעל המקצוע הרצוי לכם ביעילות גדולה יותר.


חיפוש ממוקד

עכשיו, כשאתם יודעים מה אתם מחפשים, עליכם להתחיל בחיפוש ממוקד. בין אם החלטתם לפנות אל הרשת או לעשות זאת בדרכים אחרות- הקפידו על שילוב של כל הידוע לכם על התכשיט שאתם מעוניינים בו: בין אם מדובר על טבעת יהלום עתיקה או דווקא צמידים מיוחדים מתוך עיצוב תכשיטים חד פעמי ויחודי. צמצום הפרמטרים יעשה את החיפוש לממוקד ויעיל. עם זאת, קיימים מספר תכשיטים שהחיפוש עבורם יהיה בעייתי בגלל ההיצע הרב, כמעט בכל מקרה. מדובר כמובן על תכשיטי חתונה. אפילו חיפוש של טבעות נישואין מיוחדות וחד פעמיות יכול לתת בידיכם אין ספור תוצאות. במקרה כזה השתדלו אכן להוסיף מה שיותר מילות סינון המקרבות אתכם ליעדכם, כגון טבעות נישואין זולות, טבעות נישואין לגבר, טבעות נישואין עתיקות וכו'.


צמצום הרשימה

כדי לצמצם את רשימת בעלי העסקים עמם אתם רוצים להתעסק, במקרה ואתם מחפשים תכשיט פופולארי בעל מגוון רחב של הצעות כגון טבעות נישואים, טבעות אירוסין וכו'- כדאי שתקחו בחשבון גם דברים טריוויאליים ופשוטים כגון: מרחק העסק מכם, המלצות על העסק וכמובן גודל המקום, כמרמז על אפשרויות המבחר שבמקום. חלק מהעסקים כוללים שירותים שונים וגם זה משהו שכדאי לקחת בחשבון, אם אתם קונים טבעות יהלומים ותצטרכו שירותי תיקונים, שרשראות מכסף או שרשרת זהב ותצטרכו שירותי ניקוי- כדאי יהיה לכם להתעסק עם אותם בעלי מקצוע מוכרים ומקצועיים, מה שישקיט את הנפש ואת הכיס ברב המקרים. בסיום תהליך הסינון הישארו עם רשימה מצומצמת בלבד של מוכרי או מעצבי תכשיטים והיכונו לסיור שטח.


התרשמות מעבודות

הדבר החשוב ביותר שלא לעשות בעת בחירת תכשיטים לגבר או תכשיטים לאישה מכל סוג שהוא- זה להסתפק בתמונות או לעשות רכישות מקוונות. לא משנה מה אתם מעוניינים לרכוש: תכשיטים מעוצבים, פשוטים, מיוחדים, חד פעמיים או הכי בנאליים שיש- חייבים לראות בעיניים. על כן, קחו את הרשימה המצומצמת שלכם וצאו לסיור שטח. חנות תכשיטים בסיטונאות או הבורסה ליהלומים ותכשיטים, חנויות של תכשיטים מוכנים או סטודיו של מעצבת תכשיטים או צורף- לכולם אמורים להיות דוגמאות של תכשיטים מהם תוכלו להתרשם. תכשיטים נפוצים כגון טבעות אירוסין זהב צהוב ובעיקר טבעות נישואין לאישה, תכשיטים לכלה ולחתן יהיו תמיד במבחר גדול עוד יותר כך שרב הסיכויים שתחזרו עוד באותו יום עם התכשיט הביתה. במקרים בהם אתם מחפשים תכשיטים מיוחדים, בעיקר טבעות נישואין מיוחדות (טבעות לגבר ולאישה) בהזמנה אישית, תוכלו להתרשם מהעבודה ולעשות הזמנה ולחכות לתכשיט עד להכנתו.


על כסף ותענוגות היוקרה

מחירי תכשיטים נעים בד"כ על פי שתי סקאלות: האחת כוללת את מחירי החומרים (מחירי יהלומים למשל גבוהים יותר מאבנים טובות אחרות, בעלות מראה דומה) והשנייה את מחירי העבודה. עבודה ייחודית, חד פעמית ומעודנת, בד"כ תעלה יותר מאשר רכישה של תכשיט סיטונאי כזה או אחר. גם עידון העבודה ומידת המורכבות שלה חשובים- אין הרי ספק כי שרשרת ותליון קטן יעלו פחות מגורמט גדול ומכובד – אם מדובר על חומרים דומים. כאשר מדובר על עיצוב חדש, בעיקר עבור תכשיט לאירוע מסוים בעל תאריך קבוע, כדאי לפנות אל הצורף מספר שבועות אם לא חודשים מראש- כדי למנוע מצב של חוסר עמידה בלוחות זמנים. לרב, עבודת הצורף ומעצב התכשיטים עוברת ללא בעיות והוא מצליח לעמוד ביעדי הזמן שהבטיח- אך אינכם רוצים להיות מרוטי עצבים עד הרגע האחרון אם יקרה הדבר ודווקא אצלכם יהיה עיכוב כלשהו של הספקת התכשיט. אל תשכחו לשמור את הקבלות גם לאחר הרכישה.


תכשיטי קבלה - הדרך אל האלוהי

מיסטיקה וקבלה הן שתי מילים הבאות יחד כבר זמן לא מועט. יש הקוראים לתורת הקבלה "תורת המיסטיקה היהודית". עם זאת, אדם דתי יראה את הקישור בין השניים בעין לא יפה במיוחד. אך דת כדת, מלאה סטירות היא ולצד איסור בשימוש בחפצים כבעלי ערך קדוש- נמצאות גם אמונות באשר לשימוש לצורכי הגנה של תכשיטי קבלה. עבודת אלילים או לא, הרי שמדובר בסוג הוותיק ביותר של חיבור לאלוהות ולאמונה.


היסטוריה והיסטריה

מאז ומעולם אנשים נהגו "לבטח" את עצמם עם שלל חפצים, בעיקר חפצי ערך עם אבנים טובות, כנגד אכזריות, אקראיות המזל ועין הרע. גם אני צחקתי עליהם, גם אני לא הבנתי את האמהות שתולות דגים וחמסות מכסף ואבנים כחולות מעל הלולים של התינוקות, בעגלות שלהם, בכניסה לבית ובתוך הרכב. אבל אז, נהייתי אמא. פתאום, אולי כחלק מהעניין ההורמונאלי, הכל מלחיץ. אם הילדה ישנה יותר משעתיים רצוף- אולי היא בכלל לא נושמת, אם היא לא סיימה מהבקבוק- היא לא אוכלת מספיק ולכן בטח תגווע למוות.


להקל על הנשמה

ואם כל זה לא מספיק, ההיסטריה האימהית לתינוק החדש (ובעיקר הראשון) מתגברת מאד כאשר הדודות, ויש הרי אין סוף כאלה, מסתכלות ומעירות. הגובה שלה, המשקל שלה, השיער שלה, האופי שלה.. כל דבר הוא נושא לביקורת ולבחינה. אז, פתאום, כשאמא שלך קונה לילדה איזה אחד מאותן תכשיטי קבלה את כבר לא צוחקת עליה, את תולה את זה מעל העגלה וחלילה לא מוציאה את הילדה מהרדיוס של הגנת התכשיט כאשר יש אנשים זרים או בעלי עין צרה בסביבה.


יופי, חן ומתכת

אפשר לנסות ולהצדיק את הקשר האנושי לקמעות מזל והגנה מכל הסוגים מאז ומעולם, כאמור. לשאלה למה נקשר האדם לאבנים טובות ומתכות בצורה כזו, קשה לענות. תכשיטי קבלה במיוחד גם ניחנו בעיצוב המשרה אווירה מיסטית, משהו שיכול להשרות ביטחון משום מה. אבל גם אם נניח שזה סתם עוד תכשיט- הרי שהוא יפה והעברתו לדורות בגלל הקשר הישיר שלו ליהדות, הופכת אותו עוד יותר משמעותית. מה זה כבר יכול להזיק? טפו-טפו-טפו.


טבעות לגבר - הצהרה ולא פחות

ההפרדה בין הגבר לאישה בדת היהודית ובעולם התרבות המזרח מערבי בכלל הינה הפרדה מוחלטת, מוחשית ומאד ברורה. אין שום סיכוי שתתפסו אדם דתי עם סיכה של בנות בכיפה שלו, למשל. אין שום סיכוי שתמצאו תכשיט של גבר על אישה וההפך. אז איך נראה תכשיט של גבר ובעיקר איך נראית טבעת של גבר ולמה היא משמשת. ועד כמה, אם בכלל, אוהבים הבנים להתגנדר כמונו הבנות?


לא המצאה עכשווית

אפילו מלכים בעת העתיקה קשטו את גופם בשלל תכשיטים, בעיקר טבעות ושרשראות. היו גם מקומות מסוימים בהם לגבר מותר היה גם לעשות עגילים אבל בואו ונודה- התכשיט הגברי מבין כולם הנה הטבעת. חותם המלך נעשה לעיתים מזומנות על טבעות והקלות בה אפשר לשלב בטבעת אבנים יקרות הפכו אותה לסוג סמל סטאטוס עבור הגברים: גברים סמלו לעצמם ולבנות זוגם כמה הם "שווים", שהם מסוגלים היו לאפשר לעצמם טבעת זו או אחרת.


בנים מול המראה

אז קודם כל, דעו בנות, שגברים אוהבים להתגנדר לפחות כמונו. הם רק עושים את זה מסיבות שונות. בעוד האישה תתקשט בתכשיטים לרב מתוך הוקרה ליופי שלהם או כדי להדגיש את היופי שלה, הגברים יעשו זאת כדי להדגיש את הגבריות שלהם, את ההיסטוריה שלהם או כסמל למה שהיו רוצים לייצג. דוגמא קלאסית לכך הנן שרשראות מגן דוד או תליוני דת אחרים, שגברים נוטים לשים לא פחות מנשים. גם תכשיט עדין חייב להיות גברי יותר ממקבילו עבור האישה- כך למשל טבעות הזהב יהיו גדולות יותר, רבועות יותר ובד"כ זהובות יותר (ז"א בגווני הצהוב-אדמדם, שלא כמו האישה שמעדיפה לרב את צבעו החיוור של הכסף או הפלטינה).


עיצובים

נכון הדבר שדור הצעירים של היום נוטה פחות לכיוון טבעות ואפילו את טבעת הנישואין גברים רבים לא שמים על האצבע (כל אחד מסיבותיו הוא). ישנה גם הטענה שכמו הכובע על הראש, טבעת על האצבע זה משהו שגדלים לתוכו ולכן מתחילים לאהוב אותו רק בגיל מבוגר יותר. אין לי דרך לדעת אם הטענה נכונה- אבל היא נשמעת כך.

 

שרשראות או לא להיות

 

תכשיט קל ועדין או בעל נוכחות ובולטות מובהקת, עשוי כסף, זהב או זהב לבן, משובץ אבנים או לא ובעיקר- מעטר את האיבר הכי בולט וסקסי של האדם- הצוואר. תרבויות מסוימות מוצאות את הצוואר כחלק ארוטי במיוחד של הגוף ואין ספק שהבלטתו ע"י תכשיט מנצנץ יכולה להסב לשם עין רצויה. ישנן שרשראות שאי אפשר לתאר את החיים בלעדיהן: כאלה ההיסטוריות, מסבתא רבא שעברו בירושה כבר דור שלישי, או הזוהר של תכשיט החתונה היוקרתי שתלוי על צווארך ברגעים הקדושים שלך.


על מחיר, איכות ומה שבניהם

אז בואו נסביר אחת ולתמיד- כן, יש הבדלים במחירי שרשראות הנובעים מהבדלים בחומרים בהם משתמשים אבל עיקר הבדל המחיר אינו בא ממקור זה. כאשר מדובר על שני תכשיטים העשויים זהב, באותו משקל ואותה צפיפות, ההבדל העיקרי במחיר בניהם ישען על העיצוב. תכשיטים בעיצוב אישי עולים יותר, אבל לפחות תהיו בטוחים שלאף אחד אין עוד אחד כזה. עיצוב אישי של תכשיט נעשה לרב בעבודת יד ודורש זמן ומיומנות, מדובר על סוג של אומנות ממש- ומי לא רוצה לשים על עצמה יצירת אומנות ביום חתונתה לדוגמא?


על אריכות ימים ואיכות

שרשראות באות במגע ישיר עם גוף האדם ועם אחד החלקים היותר מזיעים שלו. הזיעה הינה מלחית ולכן יכולה (אם כי לא בהכרח ויש מקרים שדווקא ההפך) לעשות נזקים לתכשיט באופן מצטבר. אבל אפילו האוויר יכול לגרום למתכת מכל סוג שהוא לדהות במשך הזמן ולכן יש צורך לנקות את התכשיט באופן שוטף. תכשיט מזהב או כסף איכותי יותר, טהור יותר, ישמר טוב יותר ויזדקק פחות לניקוי. הכסף מועד להשחרה יותר מהזהב ויש לנקותו יותר. כדי לנקות טוב את התכשיטים חשוב להשתמש בחומרים המיועדים לכך ולפעול לפי הוראות היצר, אחרת אפשר שיהיה נזק לתכשיט.


לא לנשים בלבד

מבין כל התכשיטים הקיימים בשוק התכשיטים, שרשראות וטבעות הנם התכשיטים היחידים שהביקוש אצל הגברים עבורם גבוה גם הוא. שרשרת יכולה להראות גברית או מרככת את האופי המחוספס, לסמל נאמנות לבחורה, קבוצת כדורגל או לדת או, כמובן, סתם בשביל היופי.


שא את אהבתך על צווארך - תליונים מעוצבים

זו לא המצאה חדשה כלל. אנשים רבים מכל מיני זרמים, עדות ודתות, השתמשו מאז ומעולם בתליון השרשרת שעל צווארם כדרך להכרזה על נאמנות, אהבה ותמיכה במשהו. תמצא את הצלב הנוצרי על חלק גדול ממאמיני הנצרות, את מגן הדוד מאותה סיבה על לא מעט יהודים (ולא רק יהודים). בני נוער קונים זה לזה חצאי לבבות שבורים כדי לסמל את אהבתם ובעדות מסוימות נהוג לגלף פנים של אנשים אהובים על תליוני זהב קטנים.


המשמעות

תליונים נותנים את המשמעות לשרשרת בדומה לגילוף של הטבעת אותה אנו שמים על האצבע. רב הזמן, השרשרת ריקה ללא התליון ואינה מייצגת דבר, פרט ליופי. בהוספת התליון, הפכת את התכשיט- שעד כה היה יכול להיות של כל אחד- למשהו אישי, פרטי, בעל משמעות מיוחדת רק עבורך. תליונים לא חייבים להיות משובצים אבנים טובות (דוגמת יהלום) או עשויות מתכות יקרות, לעיתים לא מבוטלות תליון הוא בסך הכל אבן שמאמינים כי יש לה סגולות כלשהן (קריסטל), סמל או גילוף של משהו.


אבנים וסמלים

לאדם מראשית ההיסטוריה יש אמונות תפלות רבות. חלק מאותן אמונות נוגעות לא רק בדברים שעלולים לקרות לנו במקרה ונעשה כך או אחרת, אלא גם לגבי דברים שאמורים להגן עלינו מפני אותה גזירה. כך למשל, מאמינים שיש קריסטלים מסוימים המגנים עלינו מפני עין הרע, מביאים לנו מזל או אהבה ומונעים מחלות. כמה טוב יהיה לשים את זה על שרשרת ולהסתובב עם זה כל היום. השוק הזה מציע שלל קמעות וסמלים (כבר דיברנו על מגן דוד וצלב לדוגמא, אבל קיימים גם סמלי קבוצות כדורגל וכו') שאמורים לענות על הצורך הזה. ראיתי למשל אפילו קפסולה מקסימה ועגולה שהיו בתוכה חלקיקי שום- לא מסריח אך מגן מפני ערפדים בכל זאת.


תליוני פנים

עם טכנולוגיית חריטת הלייזר, הטמעת הפנים האנושיים על תליונים הפכה פשוטה מתמיד. כל שצריך הוא לצלם תמונה והמכונה עושה את השאר. דברים שהיו עושים פעם ידי אומן ועיניים חדות במיוחד, עושה היום מכונה שגרסה פחות איכותית שלה אפשר אפילו למצוא בקניונים. הרי לכם, תליון בעל משמעות אישית במיוחד.


צמד חמד - צמידים לילדות

אולי הגילוי הראשוני של הנשיות שלנו מתחיל אז, בגיל 3-4 כשאנחנו מתחילים לשחק משחקי העמדת פנים. הבנות משחקות באמא, שמבשלת ומכבסת והולכת לעבודה עם תיק מגוחך על הכתף. אבל כמובן שהיא לא שוכחת להסתרק, להתאפר ולשים תכשיטים. מבין שלל התכשיטים הקיימים בשוק, התכשיט שהולך איתנו הכי רחוק בהיסטוריה האישית שלנו- הינו הצמיד. (נכון שאצל חלק זה העגיל, אבל כיום יותר ויותר הורים נמנעים מלנקב את אוזני בנותיהם בילדותן).


צבעוני, אטום ועשוי פלסטיק

הצמיד הראשון שלנו, הוא בד"כ בלתי שביר. בצבע אחיד, עם ברק של פלסטיק. אבל אל תטעו חברים, גם כאן יש אופנות. הצמיד יכול להיות משוחרר מאד ולפול על פרק היד או צמוד, הוא יכול להיות גמיש או קשיח וכמובן שגם העובי שלו משתנה. לא רק ילדות אוהבות את אותם צמידים ילדותיים. יש בהם מהנאיביות והשחרור האופנתי שמתאים למגוון רחב של מלבושי בני נוער נוסח האופנה ההיפית. בשלבים מאוחרים יותר אפשר למצוא את צמידי הפלסטיק על מעט מאד נשים בוגרות, אבל כאלה שיודעות לשלב את זה בשיק אמיתי בביגוד שלהן.


צמידי מתכת מצלצלים

השלב הבא הוא בד"כ צמיד מתכת. לרב מדובר על צמיד שהוא קשיח ודק, אבל ממש לא חובה. הצמיד הזה עשוי בד"כ מתכת יקרה (או חיקוי שלה), לעיתים עם עיטורים. כאן מתחיל השלב היצירתי באמת. צמידים בצורת נחש מתפתל, עם עיטורים של זוג מתנשק או צמיד רחב מאד העשוי רשת דקיקה של חוטי זהב, כולם נכנסים לקטגוריה הזו. לרב מדובר על צמידים יקרים יותר מצמידי הפלסטיק הפשוטים, אך לא יקרים מאד והם גם שייכים יותר לאופנת המיין-סטרים.


צמידי יוקרה

בסופו של דבר לכל אחת מאתנו מסתתרים בארון התכשיטים שניים שלושה צמידים יוקרתיים ואיכותיים, מזהב או פלטינה ומשובצות אבנים טובות. בד"כ בעיצוב קלאסי מאד שמתאים לאירועי שמלת קוקטייל או חליפה רשמית. צמיד כזה יכול לשדרג שמלה שחורה משעממת ופשוטה למה שיקראו לו אח"כ "הופעה קלאסית ואוטנטית". הצמידים יכולים להיות דקים או עבים, בהתאם לטעם ויד האישה הבוחרת אותם, אבל הם תמיד נראים מעולה.


לימוד תרבויות דרך עגילים

האדם למד הרבה על תרבות דרך האופנות השונות שלה. חסדים רבים של ההזנחה וחוסר מודעות עצמית יספרו לכם כי העולם מתדרדר אל מקום אפל בו היופי והנעורים מקודשים, אבל במבט היסטורי איך שלא נביט על זה- אנשים תמיד התעסקו בגנדור עצמי, גם בחברות הכי דתיות ומסורתיות. ואם כבר מדברים על זה, ענייני היופי חשובים אפילו בעולם החי שכן חיות רבות מתגנדרות לקראת עונת הייחום. עם זאת, כל זן ותרבות אנושית נבדלים זה מזה בסגנון ההתגנדרות.


תכשיטים, ביגוד ואומנות הגוף

בעמים מסוימים תמצא יותר קעקועים וצילוק, באחרים יותר תכשיטים אך באופן כללי שלושת ביטויי האופנה האלה נמצאים בכל מקום- תהליך שהועצם בגלל הגלובליזציה. עגילים הנה דרך אחת לבחון את ההבדלים בין החברות השונות וההתפתחות ההיסטורית של החברה כולה. לרב, בעבר, סוגי עגילים שונים היו גדולים מאד ובעלי תווים אבסטרקטיים כגון איורים. עם השנים הפך התכשיט הנפוץ ביותר בקרב נשים זה, לקטן יותר וברור יותר: צורות גיאומטריות פשוטות, חיות קטנות ופרחים כולם חלק מהאופנה החדשה יותר.


חזרה לישן

בשנים האחרונות שוק התכשיטים בכלל ושוק עגילים בפרט חזר אל מאפיינים מסורתיים יותר- עיטורים על עגיל גדול שטח וגדול (יחסית) במימדיו, שימוש באבנים טובות גדולות ובעיקר העגיל היום ארוך יותר. הסימטריה חזרה אף היא אל האופנה- עגיל יחיד זה כבר לא זה וגם לא עגיל אחד הארוך יותר מהשני (שתי אופנות שהיו נפוצות לפני עשור או שניים).


הכסף הגדול

מיותר לציים עם זאת כי יצרני התכשיטים היוקרתיים דווקא נצמדים לאלגנטי המסורתי: פנינים, אבנים טובות וזהב בשילובים שונים, בגודל בינוני (קטן יותר מתכשיטים שבטיים מסורתיים, אך גדולים יותר מתכשיטי התקופה המודרנית)- משהו נוצץ או צחור, יוקרתי בעיצוב וגם במחיר כמובן. לא תמיד החומרים היקרים הם שמצדיקים את המחירים המופקעים שדורשים מוכרי התכשיטים, העיצוב גם הוא חלק משמעותי מהתהליך. למרות כל מה שיספרו לכם, בסך הכל ישנם כמה עשרות עיצובים ידועים מראש של תכשיטים ואף יצרן לא ממציא את הגלגל מחדש. אבל בנינו - אם אהבתם תכשיט, מה זה משנה אם הוא ייחודי או לא?

 

יהלומים - חבריה הטובים ביותר של האישה

לא אני אמרתי את זה. למען האמת זה היה חלק משיר ששרה מרלין מונרו בסרט שלה ותאמינו או לא- כל מילה אמת. האהבה לאבנים הנוצצות, הנדירות והיקרות, נובעת בחלקה בלבד בגלל היופי שלהן ובגלל היוקר שלהן. יש ביהלום משהו אל-מותי, סופי ונצחי. משהו המרמז על חיים ארוכים של התכשיט ואולי של הדבר אותו הוא מסמל- כך למשל אין טבעת אירוסין מרגשת כטבעת משובצת יהלומים. אבל גם נדירותו הינה בעלת חן מיוחד- אחרי הכל, כל אחת ואחת מאיתנו הינה ייחודית וחד פעמית, בדיוק כמו היהלום.


רומנטיזציה מול מציאות

בואו נודה באמת. היהלום הוא קודם כל יקר ובשל כך הנו סמל סטטוס. יהלום גדול שווה הרבה כסף. אם נחזור לאותה טבעת אירוסין ונלך אחורה בזמן, עוד לתקופה שבה לאדם היה רק נבוט ביד והאישה טיפחה את שיערה כדי שהחזק בשכונה יסחב אותה בו אל המערה. אז, בהנחה שהיה לאישה איזו זכות בחירה, הרי שהגבר היה צריך להוכיח רק דבר אחד: הוא יכול להאכיל אותך ואת ילדיך. הנדוניה בתקופות המאוחרות יותר נועדה גם היא לאותה מטרה- אם יש לו כסף "לקנות" אותי, הרי שהוא מסוגל להאכיל אותי ואת ילדיי.


כסף ואוכל

סוג מחשבה זה מקפיץ היום כל פמיניסטית אבל תודו בנות, זה עוזר שהוא מרוויח טוב. כך את יכולה לכל הפחות להישאר בבית כמה חודשים טובים אחרי הלידה ולא לנסות לנהל את העולם מהמטבח. אין פלא שהקישור התת עורי הזה שאנחנו עושות בין יכולת כלכלית לאוכל משתקף גם באותו תכשיט חשוב, ראשוני, שמגדיר את הזוגיות שלנו. יהלומים וזהב הנם שילוב מנצח כאשר מדובר על בחירת טבעת אירוסין, כזו שגם ברמות התת מודעות שלנו עושה לנו תחושת ביטחון כלכלי עתידי.


ביטחון אמיתי ומוטעה

יהלומים הנם גם בעלי עמידות גבוהה. במלחמות רבות בלעו אמהות את האבנים היקרות כדי למנוע את שדידתם ולדאוג לעתיד הילדים מאוחר יותר. אבן זו לא יוצאת מהאופנה, לא מאבדת ממחירה ואם לוטשה באופן טוב, גם לא ממראה- כך שתמיד יש לך רשת ביטחון לשעת מצוקה.

 

תכשיטים שמתאימים לחורף, האם יש כזה דבר?

בהחלט כן, ישנם תכשיטים המותאמים יותר לענידה בעונת החורף, וזאת משורה ארוכה של גורמים. כך למשל, בחורף נעדיף צבעים "חמים" כדוגמת אדום, כתום או זהב, בעוד שבעונת הקיץ יבהקו התכשיטים שלך בצורה אטרקטיבית יותר בצבעי כחול, סגול או לבן.

בנוסף לכך, בעונת החורף פריטי הלבוש שאנו עוטים על גופנו יכולים פעמים רבות ליצור "התנגשויות" עם התכשיטים המונחים על גביהם. כך למשל, סוודרים, צווארי גולף וכדומה יכולים לייצר קטסטרופות לא קטנות עם שרשראות ארוכות ועדינות.

גם צמידים אינם פריטים אטרקטיביים כאשר אנו לובשים בגדים עם שרוול ארוך. בנוסף לכך, מאחר ותכשיטים מתכתיים יוצרים אצלנו תחושה קרה על העור, נעדיף תכשיטים העושים שימוש בעור, קטיפה וכדומה שדווקא מחממים את עורנו. כמו כן, בחורף נעדיף לעשות שימוש במגוון פריטים שאפשר להצמיד לבגד כמו סיכות תכשיטים מעוצבות.

 

מה ההבדל בין זהב לבן לזהב שחור?

כפי שידוע לכל אישה, זהב אינו אמור להשחיר בשום צורה ודרך, וזה חלק מהמקור למחיר הגבוה ולייחודיות שלו.

הביטוי זהב שחור הוא ביטוי המתייחס לזהב שבו שולב חומר נוסף שיודע לחדור לנקבוביות הקטנות ביותר בתוך הזהב וליצור אפקט של השחרה, אך הזהב עצמו אינו משחיר.

חומר זה יכול להיות למשל רדיום שבו נעשה שימוש בעיצוב ייחודי של תכשיטי יוקרה. ההתייחסות המקצועית לשילוב הגוון השחור היא באמצעות סגסוגת, קרי שילוב של מתכות שיוצר גוון חדש, שונה מהגוון הטהור של הזהב.

בדיוק אותה יכולת קיימת גם כדי לייצר זהב לבן, וזאת באמצעות יצירת סגסוגת שונה של מתכות היוצרות גוון לבן יותר מן הגוון המקורי של הזהב. סגסוגת של זהב לבן מיוצרת על ידי ערבוב של מתכות זהב מקורי עם אבץ, ניקל או פלדיום.

 

צוות כמה עולה מקווים שהצלחתם ללמוד על נושא תכשיטים ולהבין את טווחי המחירים לפי סוג התכשיט.

לכל בקשה או שאלה נשמח להשיב על שאלותיכם ולסייע לכם, אנא פנו אלינו באמצעות צור קשר כאן באתר ונשמח לעזור.

מאחלים לכם למצוא את נותן השירות המקצועי והאדיב באזור מגוריכם.