×


תפריט נגישות

לימודי משפטים

מחפשים לימודי משפטים? רוצים לדעת מה תנאי הקבלה וכמה זה עולה?

 

לימודי משפטים - תואר במשפטים

 

 

לעולם המשפט, עתיק היומין, יש שלושה מאפיינים מרכזיים אשר גורמים ללימודי המשפטים למשוך רבים, מאפיינים אלו הם: יוקרה, צדק ואתגר. יחד עם זאת, הדרך עד לישיבה במשרד עורכי דין או מתן ייצוג בבתי המשפט אינה קצרה, שכן יש לעמוד בשלושה תנאים: התנאי הראשון הוא לרכוש השכלה משפטית במוסד מוכר, התנאי השני הוא לסיים התמחות של שנה במשרד עורכי דין והתנאי השלישי הוא לעבור מבחנים חיצוניים של לשכת עורכי הדין. יש לציין כי למרות שהדרך לקבלץ רישיון עורך דין אינה קלה, רבים בוחרים ללמוד משפטים. אפשר לומר שעבור לא מעטים קבלת הרישיון לעסוק בתחום עריכת דין היא הגשמת חלום.

 

עולם המשפט הינו מורכב ומגוון, קיימים בו נושאים רבים - דבר המאפשר לסטודנטים לבחור בתחום ההתמחות המועדף עליהם.

 

תורת המשפטים נוגעת בתחומים רבים בחיינו ואפשר לומר שמאז ומעולם היזדקקו האנשים לבעלי מקצוע לצורך קבלת ייצוג משפטי - אם כצד התובע או כצד הנתבע, אשר זקוק להגנה.

 

 

אילו שירותים מספק עורך הדין?

 

 

כפי שצוין - מקצוע עריכת הדין הינו מגוון ומסועף ביותר, כך שהוא כולל תחומים שונים.


בין התחומים הללו יש לציין את: התחום הפלילי, דיני משפחה, דיני עבודה, נדל"ן, מסחר, דיני נזיקין ותעבורה.


ברוב המקרים, יושבים עורכי הדין במשרד, המשרד יכול למנות מספר עורכי דין או להיות משרד פרטי.

 

העבודה של עורכי דין שמופיעים בבתי המשפט אינה זהה לעבודתם של עורכי דין שאינם מספקים שירות זה. כדי לעמוד בבתי המשפט ולייצג לקוחות, יש צורך בכישורים ומאפיינים ייחודיים, ביניהם: כישרון משחק, אסרטיביות וביטחון עצמי. יש לציין שלמרות שעולם המשפט מתאפיין בצדק, התוצאות של הדיונים עלולות שלא להיות מוצדקות ובמקרים רבים הן מוכרעות על ידי מניפולציות. מעבר לכך, לא תמיד מצליחים עורכי הדין להוכיח את האמת המסתתרת מאחורי המקרה.

 

הכישורים והמאפיינים הנדרשים לעיסוק בכל תחום עשויים להיות שונים זה מזה, למשל: כאשר מדובר על עורכי דין המתמחים בתחום הפלילי, הם אומנם עוסקים במקרים שעשויים להתאפיין בעניין רב, אך יש לזכור כי ישנו סיכון בעבודה עם פושעים. כאשר מדובר על נושאים אחרים, כמו למשל: גירושין, על עורכי הדין להתאפיין ברגישות רבה. בכל מקרה ניתן לומר כי עורך הדין צריך להרשים את לקוחותיו ולהילחם עבורם.

 

אחד המאפיינים הבולטים של המקצוע הוא החובה לשמור על אתיקה מקצועית. עורך דין שאינו פועל לפי הכללים עשוי לקבל קנס כספי ולהיות מורחק מהמקצוע.


בנוסף, חייב עורך הדין לשמור על סודיות. חובת סודיות וחסיון היא אחד המאפיינים המייחדים את המקצוע.

 

 

למי מתאים להיות עורך דין?

 

 

כפי שצוין - עורך דין אשר מופיע בבתי המשפט צריך להתאפיין בתכונות מסוימות, ביניהן: ביטחון עצמי ואסרטיביות. נוסף על כך, על עורך הדין להיות בעל זיכרון טוב, יכולת למידה טובה, יכולת ביטוי מרשימה, לפעמים גם בשפה האנגלית ולהתאפיין בחריפות וחדות מחשבה.


קליטה מהירה, יכולת עמידה בלחצים, תקתקנות, יסודיות, שירותיות, תקשורת בין אישית טובה ותחכום מהווים גם הם מאפיינים חיוניים לעיסוק בעריכת דין.

 

 

התמחויות בתואר ראשון במשפטים

 

 

הדרך לקבלת הרישיון לעסוק בעריכת דין אינה פשוטה, זאת כבר צוין, ולצד מסלול הלימודים, שאינו פשוט, נדרשים מסיימי הלימודים לעמוד בבחינות חיצוניות ולעבור סטאז'.


סטודנטים הנרשמים ללימודי תואר ראשון במשפטים יכולים להתמחות בתחומים רבים, ועליהם לבחור התמחות אחת מבין התחומים השונים.


הסטודנטים יתמקצעו בהתמחות שהם יבחרו ויעסקו בה בהמשך.

 

בין התחומים הרבים והמגוונים בהם יכולים הסטודנטים לבחור ניתן לציין את המשפט הבינלאומי, במסגרתו לומדים הסטודנטים כיצד להשתלב בעולם העסקים והמשפטים. המסחר הבינלאומי הוביל לצורך רב במשפטנים המתמחים בתחום זה.

 

תחום נוסף הוא מקרקעין. במסגרת הלימודים רוכשים הסטודנטים ידע רב בנדל"ן בארץ ובעולם, בין היתר נלמדים הנושאים: כלכלה ומשפט, הנדסה, שיווק ושמאות.

 

המתמחים בתחום אחר - התחום הפיננסי רוכשים ידע חיוני שמאפשר להם לספק שירותים למוסדות פיננסיים, כמו למשל: חברות ביטוח ובנקים, וכן מחלקות כספים שונות. במסגרת הלימודים רוכשים הסטודנטים ידע בין היתר בשוק ההון, בנקאות ומימון.

 

המשפט המסחרי הוא תחום נרחב בו ניתן גם כן להתמחות. במסגרת התמחות זו לומדים הסטודנטים על כינוס נכסים, תביעות כספיות, הקמה של חברות, הוצאה לפועל, התקשרויות וחוזים.

 

בין התחומים האחרים בהם ניתן להתמחות יש לציין את המשפט הפלילי. תחום זה כולל נושאים רבים, ביניהם: פגיעה נפשית וגופנית, אונס, גניבה ורצח. הלומדים תחום זה רוכשים ידע בקרימינולוגיה, ראיות מדעיות, הזכות להליך הוגן, זכויות הנאשם, דיני מעצר, עבירות מין ונושאים רבים נוספים.

 

 

תנאי קבלה ללימודי תואר ראשון במשפטים

 

 

תנאי הקבלה ללימודי משפטים הינם נוקשים ביותר. כדי להתקבל ללימודי התואר הראשון באוניברסיטאות יש צורך בממוצע 90 ומעלה בבחינות הבגרות וציון 700 בערך בפסיכומטרי.

 

במכללות פרטיות אפשר להתקבל ללימודי התואר הראשון עם ציונים נמוכים יותר, כאשר עדיין יש צורך בממוצע 90 ומעלה בבחינות הבגרות. לחלק מהמכללות ניתן להתקבל גם עם ציון 600 ומעלה בפסיכומטרי.


כמו כן, ישנן מכללות שאינן דורשות ציון פסיכומטרי.


יש לציין כי נתונים אלו הינם כלליים וכדי לדעת בדיוק מהם תנאי הקבלה יש לפנות אל המוסד בו מעוניינים ללמוד.
 

 

כמה זמן נמשכים לימודי משפטים וכמה זה עולה?

 

 

לימודי תואר ראשון במשפטים אורכים שלוש וחצי שנים, כאשר קיימות מכללות בהן ניתן ללמוד במסלולי בוקר או במסלולי ערב.


יש לציין כי ברוב המקרים לימודי התואר השני נמשכים שנתיים ולימודי התואר השלישי אורכים שנה.

 

בנוגע לשכר הלימוד, ישנו הבדל רב בין מחירי האוניברסיטאות ובין מחירי המכללות.


שכר הלימוד באוניברסיטאות נע בין 10,178-13,780 שקלים לשנה, בעוד במכללות עשוי שכר הלימוד ללימודי משפטים להגיע לסכום של 40,250 שקלים לשנה ואף יותר מכך.

 

חשוב לציין כי ניתן לממן את התואר גם באמצעות מלגות שונות.


במקרים מסוימים יכולים המקדימים להירשם ללימודים לקבל מלגות וברוב המוסדות האקדמיים ישנן מלגות הצטיינות.


כמו כן, עשויים הזכאים לקבל מלגת סיוע כלכלי או מלגת קיום וקיימות מלגות חיצוניות הניתנות מארגונים וגופים חברתיים, מלגות אלו ניתנות עבור השתתפות במיזמים חברתיים. מלגות מסוג אחר ניתנות במטרה לקדם סטודנטים מהפריפריה.

 

 

בוגרי משפטים - היכן ניתן לעבוד?

 

 

בוגרי לימודי משפטים, אשר סיימו את ההתמחות והצליחו במבחני לשעת עורכי הדין רשאים לספק ייצוג לגופים ואנשים פרטיים בבתי הדין ובבתי המשפט.


בוגרי הלימודים יכולים גם לערוך מסמכים משפטיים עבור לקוחות, לשמש כנציגים של לקוחותיהם מול גופים שונים, כמו למשל: רשם השותפויות, רשם החברות, ההוצאה לפועל, לשכת מרשם המקרקעין ומס הכנסה. כמו כן, יכולים בוגרי הלימודים לקבל תפקידים בפרקליטות הצבאית או בפרקליטות המדינה, לעבוד במשרדי עורכי דין כשכירים או כשותפים, וכן, לפתוח משרד עצמאי משלהם.
 

 

כמה מרוויח עורכי דין?

 

 

תחום ההתמחות של עורכי הדין וניסיונם משפיעים מאוד על השכר שלהם, מאוד שווה להיות עורך דין טוב ומנוסה במדינת ישראל. עורך דין שעובד במשרד קטן ובעל ניסיון של עד 5 שנים עשוי להרוויח משכורת שנעה בין 6,500-11,000 שקלים לחודש. לעומת זאת, לאחר צבירת ניסיון של 5-10 שנים, עולה המשכורת ועשויה להגיע ל-14,000 שקלים לחודש.


עורך דין שעובד במשרד גדול ובעל ניסיון של עד 5 שנים עשוי להרוויח משכורת שנעה בין 11,500-16,500 שקלים בחודש. לאחר שיצבור עורך הדין ניסיון של 5-10 שנים, עשויה המשכורת להגיע לסכום שנע בין 17,000-26,500 שקלים בחודש.

 

עורכי דין הכי טובים בתחומם מרוויחים סכומי כסף מאוד גבוהים, ייצוג בודד בבית משפט יכול להגיע לסכום 10,000-100,000 ש"ח ופגישת ייעוץ 1,000-20,000 ש"ח.

 

 

ייעוץ והצעת מחיר ללימודי משפטים, ללא עלות וללא התחייבות!

חוסכים לך זמן וכסף!

 

באתרנו שירות החוסך את הצורך לחפש מקום ללימודי עריכת דין ומשפטים, שירות בקש הצעת מחיר הינו ללא עלות וללא התחייבות, משאירים את הפרטים כאן באתר, עד 3 אוניברסיטאות ומכללות יחזרו אליכם טלפונית לייעוץ והצעות מחיר, בדרך זו תקבלו תשובות לכל שאלה שיש לכם ועל הדרך תעשו גם השוואת מחירים.