קבל הצעת מחיר מהירה ובחינם!

חובות אבודים

מחפשים לגבות חוב אבוד? רוצים לדעת מה צריך לעשות?

 

מהם חובות אבודים בהוצאה לפועל?

 

 

אנשים רבים לא משלמים לנושים את החובות שמגיעים להם, הדבר מצער מאוד, ועוד יותר מצערת העובדה שישנם חובות שלא יוחזרו לנושים, חובות אלו נקראים בשם: "חובות אבודים".


הסיבות לאי השבת החוב לנושים מגוונות ביותר, לפעמים החייבים פושטים את הרגל משום שהם לא יכולים לשלם את חובותיהם, לפעמים ניתן לחייבים צו הפטר, לפעמים החייבים פשוט נעלמים ואלו הם רק חלק מהמקרים שעשויים להוביל למצב בו הנושה לא מקבל את כספו. ברור לכל כי מצב בו הנושה לא מקבל את כספו ויודע שהוא לא יקבל את התשלום לעולם עשוי להיות מכעיס ומתסכל ביותר.


כדי לסייע לנושים שלא קיבלו את כספיהם בחזרה וככל הנראה לא יקבלו את כספם גם בעתיד, מורה החוק על מתן הקלות שבאות לידי ביטוי בתשלום מיסים. כמובן שהחוק מגדיר באילו מצבים ייחשב החוב כאבוד ובמידה שהוא אכן מוגדר כך, כיצד יש לפעול.

 

 

חובות אבודים – מהם היתרונות בהכרזה על החוב כאבוד ומתי ניתן להכריז שהחוב אבוד?

 

 

נושה שאינו מצליח לקבל את כספו בחזרה מהחייב ומכריז על החוב כאבוד, יכול לקבל את המס ששולם על העסקה שהובילה ליצירת החוב. החזר המס יכול להיות החזר מס הכנסה, החזר על מס קנייה והחזר מס ערך מוסף.


ניתן להכריז על חוב כחוב אבוד במקרים שונים, בין המקרים הללו ניתן לציין את המצבים הבאים: במקרה שהחייב ברח מהמדינה כדי להימלט מתשלום החוב, במקרה בו החייב הבריח נכסים לקרובים או הבריח נכסים מחוץ למדינה ובמצב בו החייב חדל פירעון וננקטו נגדו הליכי פשיטת רגל או הליכי פירוק – במקרה שהנאמן או המפרק אישרו שהסיכויים לגביית החוב קלושים, יהיה ניתן להכריז על החוב כחוב אבוד.


יהיה ניתן להכריז על חוב כאבוד גם במקרה שהחייב נמצא בהליכי פשיטת רגל וקיבל הפטר מחובות כדי לאפשר לו לשקם את מצבו הכלכלי, במקרה זה, עשויים הנושים לקבל החזר חלקי או לא לקבל את ההחזר בכלל.


יהיה ניתן להכריז על החוב כאבוד גם במצבים של חלוקת דיבידנד סופי – במצבים אלו ייאלץ הנושה להקטין או להגדיל חלק מהסכום שיוגדר כאבוד. מצבים אחרים בהם יוכר החוב כאבוד חלים על מקרים בהם רשם ההוצאה לפועל ביצע חקירת יכולת וקבע שהחייב ישלם את החוב בתשלומים קבועים כשכל תשלום אינו גבוה מאחוז מסכום החוב האבוד, במצב זה, יוגדר כל החוב כאבוד עוד מהמועד בו ניתן הצו. גם במקרה שהתקבל אישור להסדר נושים עם חברה, תוכר יתרת החוב שאינה צפויה להינתן כחוב אבוד ובמקרה שחייב שאינו משאיר נכסים נפטר, ייחשב החוב כחוב אבוד.

 

 

איך להגיש בקשה להכרה בחוב כחוב אבוד?

 

 

נושה שמעוניין להכיר בחוב כחוב אבוד צריך להגיש בקשה להכרה בחוב כאבוד ולציין שלמרות שהוא ניסה לגבות את החוב בכל הדרכים האפשריות, הוא לא הצליח לעשות זאת.


על הנושה להציג בפני רשות המיסים הוכחה לכך שהוא מיצה את ההליכים האפשריים. כדי להוכיח את הדבר, עליו להציג מסמכים רלוונטיים, מסמכים אלו הינם: מכתבי התראה ששלח עורך הדין של הנושה אל החייב, מסמכים לפתיחת תיק בלשכת ההוצאה לפועל, פסקי דין, בקשה לפשיטת רגל ומסמכים נוספים. על הנושה להציג את הסיבה לכך שהחוב לא יוחזר ולהסביר מדוע אין סיכוי שהוא יוחזר בעתיד.

 

 

הודעת זיכוי על חוב אבוד

 

 

הודעת זיכוי על חוב אבוד צריכה להתקבל על חשבונית שניתנה בשל החוב שלא שולם. הודעת הזיכוי תתקבל לכל היותר לאחר שלוש שנים מהיום בו ניתנה החשבונית ולא בטרם חצי שנה מהיום בו ניתנה החשבונית. הודעת הזיכוי תכיל רק את הסכום של קרן החוב והיא תכלול מע"מ. הנושה יכול לדרוש בנוסף לכך ריבית והפרשי הצמדה על המס שהוא שילם כאשר דרישתו צריכה לעמוד בכללים שנקבעו בחוק.


הודעת הזיכוי תכלול את הפרטים של החייב, הפרטים של הנושה, הפרטים של העסקה, הסיבות שגרמו לחוב להיות חוב אבוד, הפעולות בהן נקט הנושה כדי להשיב את החוב ודו"ח תקופתי שבו העסקה דווחה. על הנושה לצרף מסמכים שמאמתים את טענותיו ולשלוח את ההודעה למשרד המע"מ האזורי.


לאחר שהזיכוי יתקבל, הוא ירשם באופן של הפחתת מס עסקאות. במקרה שהנושה הצליח לגבות חוב מגורמים אחרים שמעורבים במקרה, יהיה עליו לשלם על הסכום מס בהתאם לחוק. במקרה שהוחלט באופן סופי שהחוב אבוד, התיק ייסגר ולא יהיה ניתן לערער על כך ולקבל זיכוי.

 

 

האם הנושה חייב להפסיק להילחם במקרה שהחוב הוגדר כחוב אבוד?

 


יש לציין שגם במקרה בו החוב הוגדר כאבוד והנושה קיבל החזר מס, אין בכך ראיה לוויתור על תשלום החוב. גם במקרה זה יכול הנושה להמשיך לנקוט בהליכים כדי לגבות את החוב. במידה שהחוב יוחזר לנושה, יהיה הסכום חייב במס.

 

 

מדוע חשוב לפנות אל עורך דין שמתמחה בהוצאה לפועל?

 

 

כדי להצליח לקבל הכרה בחוב כאבוד, צריך הנושה להוכיח שהוא פעל בכל הדרכים האפשריות להחזרת החוב אך לא הצליח בכך.


לפעמים נדרש הנושה לשלם סכומים גבוהים כדי להוכיח שהחוב אבוד משום שעליו להיעזר בעורך דין. לפעמים נאלץ הנושה לקבל סיוע גם מחוקר פרטי.


בכל מקרה שהוא, רצוי עבור הנושה לבדוק האם ההכרה בחוב כחוב אבוד תשתלם לו. במידה שההוצאות הדרושות גבוהות יותר מהחזר המס שעשוי להתקבל, הרי שלא משתלם לבצע את ההליך, אך במקרה שההכרה כן תשלם, הרי שכדאי להגיש את הבקשה להכרה.


כדי להצליח בתהליך, רצוי עבור הנושה לפנות אל עורך דין שמתמחה בהוצאה לפועל ולקבל ליווי וייעוץ מקצועי לאורך כל הדרך, בצורה זו יוכל הנושה לפעול בדרך היעילה והמשתלמת ביותר עבורו.

 

 

יעוץ והצעת מחיר לשירותי עורך דין לחובות אבודים, ללא עלות וללא התחייבות!

 

 

חוסכים לך זמן וכסף!

 

באתרנו שירות החוסך את הצורך לחפש עורך דין חובות אבודים, שירות בקש הצעת מחיר הינו ללא עלות וללא התחייבות, משאירים את הפרטים כאן באתר, עד 3 עורכי דין מומחים לטיפול בחוב אבוד יחזרו אליכם טלפונית לייעוץ והצעות מחיר, בדרך זו תקבלו תשובות לכל שאלה שיש לכם ועל הדרך תעשו גם השוואת מחירים.

פניות אחרונות
עורך דין הוצאה לפועל
היי שמי ספיר ,
לקחתי מבנק לאומי הלוואה של 10 אלף שח ,
בגלל תקופת הקורונה לא עמדתי בתשלומים והגעתי לפיגור ויצא נגדי צו עיכוב יציאה מהארץ ,
הגעתי איתם לפשרה של 1500 שח כל חודש וכבר שילמתי 3 תשלומים ואני רוצה להסיר רת ההגבלה ,
האם תוכלו לסייע לי ?
אילת והערבה
15/05/2022 11:56:41
עורך דין הוצאה לפועל
יש לי חנות חזר לי ציק ב720 שח מלקול
ירושלים והסביבה
11/05/2022 15:13:44
עורך דין הוצאה לפועל
ביטול עיקול ובדיקת חדלות פרעון
חדרה
03/05/2022 11:22:21
עורך דין הוצאה לפועל
כמה עולה לבטל עיקול על רכב
פתח תקוה והסביבה
02/05/2022 13:55:10
עורך דין הוצאה לפועל
אני בהלך של פש"ר לאחר הסדר מותנה נשארתי חייב כ15000 שקל מכל ההליך . מבקש לבטל עיכוב יצאה מהארץ זמני / ובכללי . עומד בתשלומים . יש לי נסיעה לצורך העבודה שלי מימון ע"י החברה .
כפר סבא
24/04/2022 13:41:15
עורך דין הוצאה לפועל
ברצוני לקבל הצעת מחיר עבור פתיחת וניהול תיק הוצאה לפועל לחייב על סכום של כ - 300,000 ש"ח. אבקש לקבל את כל ההוצאות הצפויות עד לסיום כל התהליך.
נתניה והסביבה
23/03/2022 09:25:44