ייעוץ ראשוני בחינם מעורך דין צוואה וירושה

מה לך ולחוק הירושה

 

אין לך עדיין צוואה? לא תאמין איך הרכוש שלך יתחלק...

 

יש לך צוואה שכתבת לבד - לא תאמין באיזו קלות אפשר לבטל אותה...

 

 

סיבות רבות מהוות עילה לפסילת הצוואה גם אם נערכה ע"י עורך דין, כן קראתם נכון, זה ממש לא פשוט להכין צוואה תקינה וכאשר אני כותב תקינה הכוונה היא שפרט לכך שהיא תשקף נאמנה את רצון המוריש, לא ניתן יהיה לבטלה!

 

עד לא מזמן גם אני חשבתי שצוואה אפשר להכין לבד ואין זה משנה אם מדובר על צוואה כתובה בכתב יד או בצילום וידאו ומי שיקרא או יראה אותה כבר ידע מה צריך לעשות... אבל מחשבה לחוד ולמציאות יש תוכניות אחרות ומעוותות ובמקרים רבים העיזבון מתחלק לא כפי שציווה המוריש ומזל שהוא לא יודע על כך אחרת היה מתהפך בקברו.

 

 

הסיפור שהיה כך היה...

 

 

גברותי ורבותי הסיפור שלנו מתחיל מהסוף להתחלה, בעבודתי כמתאם שיחות ייעוץ טלפוני ובודק חוות דעת לשירותי עורכי דין נחשפתי לסיפורים מסמרי שיער בהם אנשים מכל הסוגים, המינים, גילאים, תרבויות ואמונות שונות כאשר המשותף לכולם היה שהם התנגדו לצוואה קיימת, כל הסיפור הזה שאפשר להתנגד לצוואה ממש חדש לי והייתי כנראה קצת נאיבי שאם לאדם יש "בקשות אחרונות" אז זה קודש הקודשים וחובה לקיים את בקשתו במדויק.

 

 

את המשפט מה זה משנה מה יהיה כאן אחרי שנמות שמעתי יותר מדי פעמים אבל אם ניקח את זה למישור האישי אז כמעט לכל אחד מאיתנו מאוד איכפת מהמשפחה ומהחברים הקרובים ואולי אף נרצה שמישהו ימשיך את מפעל חיינו ואפילו אם זה עסק קטן או ארגון בהתנדבות.

 

 

בשלב מסוים החלטתי קצת לחקור את תחום דיני הירושה והצוואות ולשם כך שאלתי את האנשים שהתקשרו לחפש ייעוץ מעורכי דין ירושה וצוואות שאלות רבות כגון, מה הסיבה שהם מתנגדים לצוואה? האם בשביל כסף שווה להגיע למצב של סכסוכים בתוך המשפחה? לאנשים שרצו לברר איך עושים צוואה ללא עורך דין שאלתי אם הם בדקו את ההשלכות של זה ואם בכלל הם יודעים כמה עולה לעשות צוואה אצל עורך דין? היות ואני יודע שהמחירים שווים לכל כיס 1,500-2,000 ₪ לצוואה סטנדרטית ושאלות אלה הובילו לסיפורים מאוד מעניינים.
 

 

 

רחל וצוואת הפלא

 

 

לפני כשנתיים אישה בשנות ה 60 לחייה התקשרה וביקשה ייעוץ בחינם מעורך דין עבור מידע על איך אפשר לעשות לבד צוואה, היא אמרה לי שזה בשביל אחותה והיא רוצה לעזור לה היות ואחותה סיעודית, באותה תקופה לא היה לנו בשירות עורך דין שנותן ייעוץ בחינם ולכן המלצתי לה לשלם עבור שעת ייעוץ טלפוני והיא אמרה לי שפשוט חבל על הכסף, קצת קשקשנו על החיים והייתה שיחה ממש טובה שבסיומה אמרתי לה שהחיים הראו לי שהזול בסוף יוצא יקר, לפני שנפרדנו לשלום הבטחתי לעזור כמיטב יכולתי ואשלח לה לוואטסאפ קישור למדריך איך לעשות צוואה באופן עצמאי, היא מאוד הודתה על השירות ואמרה שאנחנו באמת נותנים שירות 10.

 

 

לפני מספר חודשים היא שלחה לי הודעה שאחותה נפטרה, כתבתי לה שאני משתתף בצערה ושלא ידעו עוד צער, המשפט הבא שהיא כתבה זה שהמשפחה שלהם מתפרקת וכולם רבים על הירושה, מסתבר שהצוואה כתובה בצורה לא מקצועית וזה יוצר המון בעיות, קבעתי לה פגישה עם עורך דין לענייני ירושה ושכר הטרחה היה 25,000 ₪, לפני מספר ימים היא התקשרה להודות לי באופן אישי כמה שהיא מרוצה והיא אמרה לי בקול שנשמע קצת מתייפח... " אתה זוכר שהצעת לי לקחת ייעוץ ב 250 ₪ אז בסוף הוספנו עוד 2 אפסים וצדקת שהזול יוצא יקר", איחלתי לה המשך חיים טובים, אושר והכי חשוב שתשמור על הבריאות ולא תצטער על מה שהיה, מטעויות רק לומדים והחשוב לא לעשות את אותה טעות יותר מפעם אחת, החיים ממשיכים וצריך להסתכל קדימה.

 

 

כמעט קיבלתי בירושה דירה בתל אביב, אבל ממש כמעט....

 


אחת השיחות המעניינות שהיו לי בענייני צוואה הייתה עם בחורה צעירה ויש לציין מאוד חכמה ומבריקה "שרצתה פשוט לעזור לסבתא הקשישה לעשות צוואה ולהוריש לה את דירתה בתל אביב", כזו רמה של ערמומיות לא ראיתי מעודי, הנכדה המסורה פשוט ניסתה לנכס לעצמה את הדירה ולעקוף את כל היורשים החוקיים במשפחתה, תוך כדי שיחה חשבתי לרמוז לה בעדינות ובנימוס שזה לא מתאים לה ולא מתאים לנו אבל ברגע של הברקה החלטתי שזו הזדמנות מצוינת לבדוק את אמינות ויושר עורכי הדין אצלנו בשירות.

 

 

אותי עניין אם יהיה מישהו שהתאווה לכסף קל תעוור אותו לעשות מעשה פסול ובאותו הרגע הרגשתי ממש כמו חיים אתגר בתוכנית יצאת צדיק והינה אני מגיש על "מגש של יושר" סיטואציה קלה לזיהוי שמדובר במקרה של ניצול קשיש להשתלטות על רכושו. אחרי שעה מתקשר אליי עו"ד ונוטריון יניב אור שהוא מבחינתי הטופ של הטופ בענייני ירושה ואומר לי, אילן תשמע ולא תאמין.... הוא מתחיל לספר לי את מה שאני כבר יודע ושנינו צוחקים כאילו אין מחר ובלב אני מרגיש גאווה שיש לנו בשירות כזה אדם ישר.

 

 

כמעט הגענו להתחלת הסיפור

 

 

למה כתבתי לכם שהסיפור שלנו מתחיל מהסוף להתחלה? כי התחלתי לספר לכם על התוצאות ורק לאחר מכן על השתלשלות האירועים שהובילו לתוצאה ועכשיו נתחיל ממה שכל אחד ואחת שרוצים לכתוב צוואה היו צריכים לעשות בהתחלה וזה לשכור את שירותיו של עורך דין מומחה לענייני צוואות וישנו יתרון גדול לעורך דין ירושה שהוא גם נוטריון כי אז לא צריך להביא עדים אבל עדיין זה לא העיקר, מה שחשוב שרוצים לעשות צוואה טובה וכבילה זה שלא ניתן יהיה בעתיד לבטל או לפסול את הצוואה.

 

 

האסטרטג והמוריש הלא מתוסכל

 

 

רק לאחר שצפיתי בתהליך ההכנה של צוואה הבנתי ש 80% מהזמן מוקדש לתכנון ורק 20% לכתיבה ועריכת הצוואה ולכן המסקנה המתבקשת היא שעורך דין טוב לצוואות וירושות הוא בראש ובראשונה אסטרטג ומכיוון שלא ניתן לשנות את הצוואה לאחר פטירתו של המוריש ואף אחד לא רוצה להיות בסיטואציה של בדיעבד היינו עושים כך וכך כי זה כבר לא יעזור... החלב כבר נשפך וכל הבעיות שצצות הן לרוב בגלל שלא הקדישו מספיק זמן ותשומת לב לתכנון מקדים של הצוואה והתוצאה הלא רצויה היא מאבק משפטי יקר מבחינה כספית ואפילו יותר יקר מבחינה אמוציונאלית בין המתנגדים לצוואה לבין המגנים עליה ותאמינו לי שמדובר כאן על הרבה מאוד כסף, שכר טרחה של עורך דין התנגדות לצוואה נע בין 20,000-40,000 ₪ ועורך דין הגנה על צוואה יעלה לא פחות.. ומשפט קטן על הקשר בין כסף לרגש כאשר מדובר על מאבקי ירושה בתוך המשפחה, זו רעה חולה שיכולה לפצל ולפרק גם את המשפחות החזקות והמלוכדות ביותר, אסור להגיע לשם כי זו דרך ללא מוצא ומשם אין דרך חזרה!

 


אדם אשר מחליט להוריש את הונו ורכושו בצורה מסוימת רוצה בכך מסיבותיו שלו וזו גם זכותו המלאה לעשות ככול העולה על רוחו ודעתו ואם בסופו של דבר צו הירושה לא יתבצע אחד לאחד כפי שביקש אז יש כאן פגם, בדרך כלל כאשר לא מקבלים את מה שמבקשים ובמיוחד לאחר שמשקיעים בכך זמן וכסף אז יש תחושה של תסכול אך במקרה הנ"ל מוריש העיזבון כבר לא נמצא בחיים כדי להביע את מורת רוחו ולהיות מתוסכל ובשל כך חשוב לי להדגיש שכדי למנוע מצבים שכאלה צריך להשתמש בשירותיו של עורך דין צוואות מנוסה ומקצועי.

 

 

קלות ראש ומחשבה שכל עורך דין מתאים למשימה היא טעות יסודית, הרבה אנשים שפנו לשירות מציאת עורך דין באמצעות האינטרנט שאלו מה המחיר? פשוט לא עניין אותם שום דבר פרט למחיר ולדעתם אין הבדל בין עורך דין אחד לאחר, לדעתם מספיק לדעת שהוא עורך דין כאילו מדובר כאן על משהו טריוויאלי כגון חלב שלא משנה מי החברה שמייצרת... כולם יסכימו שזה חלב אך ידידיי היקרים במקרה של השוואה בין עורך דין אחד לאחר זה יהיה כמו להשוות בין פולי סויה לבשר ואם אתם מחפשים עורך דין לענייני ירושה אז אל תיקחו עורך דין שמתמחה בהוצאה לפועל או כל דבר אחר שאינו ירושה וצוואות.

 

 

לכל מטבע 2 צדדים

 

 

מה צריך לעשות אדם אשר לא מרוצה מחלקו בעיזבון, אדם שמרגיש מקופח ושהצוואה לא צודקת?

 


גם במקרה הנ"ל צריך לקחת עורך דין מומחה לדיני ירושות וצוואות, אין הזדמנות שנייה לתקן, אם עורך הדין בחר בטקטיקה לא מתאימה אזי שהסיכוי שעורך דין מחליף יצליח לתקן ולהשיג את התוצאה הדרושה די שואף לאפס ולכן בחירת עורך הדין להגשת התנגדות לצוואה הוא הדבר הכי חשוב בכל התהליך.

 


דבר קטן נוסף ששמתי אליו לב הינו שהצד שזכה בירושה לא מרגיש צורך לשכור את שירותיו של עורך דין להגן על חלקו בצוואה, "תחושת הצדק איתי" מביאה איתה איזה שיכרון חושים ומול עורך דין שכל יום עוסק בתכנון וכתיבת צוואות אין לו הרבה סיכוי והוא מפסיד במשפט.

 

 

במסגרת של התנגדות לקיום צוואה ישנם מספר דרכים לבטל או לפסול צוואה :

 


• אפשר לנסות לטעון כי עורך הצוואה לא היה כשיר מבחינת צלילות מחשבה, מוגבלות שכלית ולפעמים חובה שיהיו אישורים רפואיים על כשירותו של המוריש.


• נהנה מהצוואה היה שותף או לפחות מעורב בהכנת הצוואה בדרך כזו או אחרת אשר השפיעה על המוריש.


• נהנה מהצוואה היה נוכח פיסית בזמן עריכת הצוואה.


• יחסי מרות או יחסי תלות בין המוריש לבין הנהנה בצורה כזו שהמוריש תלוי בנהנה בחיי היום יום לרבות ניתוק המוריש מהאנשים הקרובים אליו.


• מציאת פגמים פורמליים ועניינים טכניים אחרים שלא נכתבו באופן נכון, אפילו ניסוח לא נכון מספק כדי לבטל צוואה.


• מציאת אי אמיתות בתוכן הצוואה או כפל צוואות.


• גילוי פתאומי של צאצא שלא היה ידוע בזמן כתיבת הצוואה.


• הבנה של הנסיבות שהובילו לכתיבת הצוואה יכולות לחשוף מידע שיערער את תוקפה של הצוואה.


• פעילות פלילית כגון איום או אינוס המוריש.


• צוואה שכתובה בכתב יד אשר לא זהה לכתב היד של המוריש.


• צוואה בעל פה.


• צוואה עם עדים מצריכה לעשות פעולות טכניות ואי עמידה בהן זו הפרה של החוק ועילה לביטול הצוואה.

 

 

צו קידום צוואה והתנגדות במידה ויש - הפרוצדורה

 

 

במקרים בהם המוריש הותיר צוואה אז השלב הראשון הוא הכרזה על תוקפה של הצוואה, מדובר על הליך בשם צו קיום צוואה שמטרתו לחלק את העיזבון בין היורשים ע"פ הכתוב בצוואה והנ"ל נערך במקום אשר נקרא הרשם לענייני ירושה ובו מופקדות כל הצוואות לאחר כתיבה ואישורן,  הליך קיום צוואה מתחיל בכך שכל אחד מהיורשים מצהיר על זהותו ומביא מסמכים המראים את פרטיו של הנפטר ובנוסף גם תרשים של עץ אילן יוחסין המראה את מיקום כל הצאצאים בענף היוחסין המשפחתי.

 


בשלב הבא הרשם לענייני ירושה מעביר את פרטי הבקשה לבית המשפט למשפחה לצורך דיון משפטי שבו משתתפים כל היורשים והאפוטרופוס הכללי ושם גם ניתן לערער על כל החלטה שהתקבלה אצל הרשם לענייני ירושה ולהתנגד לצו קיום הצוואה.

 


הפקדת הצוואות אצל הרשם לענייני ירושה מקלים על תהליך מציאת הצוואה במידה וקיימת ולאחר פטירת המוריש תפקיד הרשם הוא למצוא ולהודיע על הצוואה לכל המוטבים הרשומים בצוואה.

 

 

ייעוץ והצעת מחיר ללא עלות וללא התחייבות!

 

כמה עולה ירושה

חוסכים לך זמן וכסף!

 

באתרנו שירות החוסך את הצורך לחפש עורך דין, שירות בקש הצעת מחיר הינו ללא עלות וללא התחייבות, משאירים את הפרטים כאן באתר ועד 3 עורכי דין ירושה וצוואות יחזרו אליכם טלפונית לייעוץ והצעות מחיר, בדרך זו תקבלו תשובות לכל שאלה שיש לכם ועל הדרך תעשו גם השוואת מחירים.

 

 

מה הצעד הבא?

 

 

בהעדר צוואה רכוש הנפטר מתחלק לפי חוק הירושה לפי דין אשר קובע שבמידה ויש בן זוג וצאצאים אז בן הזוג יורש מחצית מהעיזבון והחצי שנותר יתחלק בין יתר הצאצאים, במידה ואין יורש "בענף הראשון" אז העיזבון מחולק שווה בשווה בין הוריו של הנפטר ובמידה וגם הם אינם בחיים אז העיזבון עובר לצאצאי כל הורה שנפטר מחצית לכל צד.

 


במידה ולנפטר יש בן זוג בחיים ורק צאצאים ( הכוונה שהוריו לא בין החיים ) אז בן הזוג מקבל שני שליש מהעיזבון והיתר מתחלק בין צאצאיו.

 


במידה ואין יורשים גם "בענף השני" אז עוברים "לענף השלישי" שהם הורי ההורים ואם גם כאן אין אף אחד אז מגיע תורה של המדינה לרשת את כל העיזבון, אותה מדינה שכבר הייתה שותפה וקיבלה חצי ממה שהרווחתם אז אם אתם לא פטריוטיים מושבעים תכינו צוואה ותורישו את הכסף לעמותה או אדם שיקר לליבכם.

 

 

אני בטוח שהרבה אנשים שקראו את חלוקת הרכוש במצב שאין צוואה חושבים עכשיו שהם היו רוצים לחלק את רכושם בצורה אחרת ולכן מאוד חשוב שלכל אחד תהיה צוואה כתובה וזאת ללא קשר לגיל, מצב משפחתי או הרפואי, החיים טסים לנו מול העיניים וזה עוד בלי שלקחנו בחשבון הפתעות לא צפויות שלא עלינו, מלח מים...

 


ולמי מכם שכבר יש צוואה מבין שמאוד קל לבטל צוואות וכדאי להזמין אצל עורך דין צוואות בדיקה חוזרת לטיב ותוקף הצוואה ואולי זו גם הזדמנות טובה לרענן את הצוואה הקיימת, בהצלחה ורק בריאותheart

 

 

 

( נכתב בתאריך 07.08.20 ע"י אילן שוורץ נשוי באושר לעורכת דין :)