×


תפריט נגישות

פניות אחרונות מהאתר

עורך דין ירושה וצוואה

לרשום את הבית על אח שלי
22-01-2024 17:12

עורך דין ירושה וצוואה

מתענינת בשביל אחותי
23-01-2024 18:45

עורך דין ירושה וצוואה

להתקשר בבקשה בשעות הבוקר
23-01-2024 21:07

עורך דין ירושה וצוואה

25-01-2024 14:47

עורך דין ירושה וצוואה

חושבים לערוך צוואה
25-01-2024 20:25

עורך דין ירושה וצוואה

28-01-2024 14:20

עורך דין ירושה וצוואה

29-01-2024 13:16

עורך דין ירושה וצוואה

עורך דין לכתיבת צוואה
30-01-2024 05:38

עורך דין ירושה וצוואה

צוואה הדדית
02-02-2024 11:27

עורך דין ירושה וצוואה

06-02-2024 14:45

התנגדות לצוואה

מחפש איך להתנגד לצוואה? רוצה לדעת מה זה התנגדות לצוואה ואיך אפשר לבטל צוואה קיימת?

 

 

התנגדות לצוואה

 

 

במידה ואתם אמורים לרשת רכוש או כספים, אך לצערכם אתם מגלים כי נושלתם מהצוואה וכי אותו רכוש או אותם כספים אשר מגיעים לכם הוענקו לאדם אחר, רצוי עבורכם לשקול את האפשרות להגיש התנגדות לצוואה.


מכיוון שנושא זה אינו נמנה בין הנושאים עליהם נהוג לדבר ואנשים רבים אינם עוסקים בו בשגרה (ולמען האמת - טוב שכך), חשוב שתדעו כיצד להתנהל במקרה זה.


במאמר זה תוכלו לקבל מידע על הנושא ובין היתר להבין כיצד רצוי לנהוג וכיצד לא רצוי לנהוג כאשר מגישים התנגדות לצוואה.

 

 

אז כיצד יש לנהוג כאשר מגישים התנגדות לצוואה? 

 

 

לצד הכעס והעלבון אשר עשויים להתעורר במצב זה - של נישול מהצוואה, חשוב מאוד לפעול באופן אסטרטגי ולא לתת לרגשות השליליים להכתיב את צורת ההתנהגות, שכן התנהגות פזיזה עלולה לחבל בסיכוי להביא לשינוי בצוואה.

 

פעולות מחושבות ותכנון לטווח הרחוק עשויים לסייע מאוד בהגעה למטרה, על כן, יש לקחת נשימה עמוקה ולפנות אל עורך דין אשר מתמחה בתחום הירושה.

 

עורך דין המתמחה בתחום יוכל לסייע לאורכו של כל התהליך, לספק ייעוץ, הכוונה והדרכה ולתכנן את ההתנגדות, בעוד התנהלות באופן עצמאי, קיום משא ומתן עם האנשים שאחראיים לשינוי הצוואה או האדם האחראי לשינוי הצוואה עשויים להוביל לתוצאות שאינן רצויות. בנוסף, יש להימנע מקיום שיחות עם בני המשפחה ולא לנסות להיעזר בהם. 

 

 

מתי ניתן להגיש התנגדות לצוואה? לא למהר מדי - אך כן לעמוד בזמנים

 

 

מכיוון שהגשת התנגדות לצוואה הינה תביעה אזרחית, מתבצע הטיפול בבית המשפט לענייני משפחה אשר נמצא באזור המגורים של האדם שנפטר.


חשוב מאוד שלא לנסות לזרז את הדיון בהגשת ההתנגדות ויש להשקיע זמן ומחשבה בעריכת התביעה ולרשום את כל העילות אשר מובילות להגשתה. יחד עם זאת, אין להמתין זמן רב מדי, שכן ישנו זמן קצוב במסגרתו ניתן להגיש תביעות התנגדות לצוואה.

 

לפי חוק הירושה, סעיף 67א', ניתן להגיש התנגדות לצוואה תוך שבועיים מהמועד שבו פורסמה הבקשה לקיום הצוואה.

 

במידה שתקופה זו אינה מספיקה, אפשר להגיש בקשה לדחיית מועד ההגשה.

 

כדי להגדיל את הסיכוי לכך שהבקשה תתקבל, יש להציג לרשם נימוקים טובים. אם רשם הירושות יתרשם שהנימוק או הנימוקים מספקים, עשויה בקשת הארכת מועד הגשת ההתנגדת לירושה להתקבל. יש לציין כי על תקופת ההארכה להיות סבירה.

 

במידה שההתנגדות אינה מוגשת במועד, יינתן צו לקיום הצוואה על ידי הרשם לענייני ירושה.

 

 

האם כל אחד יכול להגיש התנגדות לצוואה?

 

 

לפי החוק, אדם הרשאי להגיש התנגדות לצוואה הינו רק אדם אשר מוגדר "מעוניין בדבר". "המעוניין בדבר" הינו אדם בעל אינטרס כספי המושפע ישירות מהצוואה. למשל: בנו של הנפטר עשוי להגיש התנגדות לצוואה במידה שהצוואה מנשלת אותו מהעזבון של אביו. במקרה זה ייחשב בנו של הנפטר ל"מעוניין בדבר", משום שבמידה שהתנגדותו לצוואה תתקבל, הוא יקבל את חלקו מהעזבון.

 

 

איזה מידע יש לכלול בהתנגדות לצוואה?

 

 

הגשת התנגדות לקיום צוואה צריכה לכלול עובדות וטיעונים משפטיים אשר מצדיקים את הגשת התביעה. הטענות יכולות להיות עובדתיות או משפטיות או להופיע יחד.

 


להלן הסבר קצר על סוגי הטענות: טענות עובדתיות הינן טענות שמוכיחות כי הצד הנגדי אינו מהימן.

 

טענות משפטיות מופיעות במקרים נדירים יותר מאשר הטענות העובדתיות, במקרים אלו לא יהיה ניתן להתווכח על עובדות היסוד. המסקנות בנוגע למקרה במצבים אלו יתבססו על היכולת של עורכי הדין של הצדדים לשכנע את השופט כי הם צודקים.

 

בין הטענות המשפטיות הניתנות להצגה (הטענות מופיעות בחוק הירושה, סעיפים 26-38) ניתן להגיש התנגדות לצוואה במקרים מסוימים, ביניהם: אי כשירות לעריכת צוואה, טעות סופר, צוואה סתומה, איום, אונס ומעשים אחרים שהשפעתם אינה הוגנת, עשיית צוואה בכפייה, צוואה בלתי חוקית, בלתי מוסרית או בלתי אפשרית ומצבים אחרים.

 


יש לציין שלמרות שרשימת הסיבות להגשת התנגדות לצוואה נחשבת לרשימה סגורה, אותה ניתן למצוא בחוק הירושה, ישנן עילות רבות נוספות אשר עשויות להתקבל, כך שעורך דין ירושות וצוואות מקצועי, מיומן ויצירתי עשוי למצוא סיבות נוספות שיתקבלו על ידי השופט ויביאו לקבלת ההתנגדות לצוואה.

 

 

עילות להגשת התנגדות לצוואה - סוגים של צוואות ועילות להתנגדות לצוואות אלו

 

 

מכיוון שהצוואות שונות זו מזו, גם הנימוקים לפסילתן שונים ממקרה למקרה.

 


במידה שהבקשה להתנגדות מוגשת בכתב יד, אפשר להעלות את הטענה שכתב היד הוא איננו כתב ידו של הנפטר. כמו כן, יהיה ניתן לטעון בין היתר כי החתימה מזויפת.


צוואה שנכתבה בכתב יד מחייבת את מבקש קיום הצוואה להציג הוכחות לכך כי הצוואה אכן אמיתית - שהיא נכתבה על ידי המנוח וכי הכתוב בצוואה היה רצונו האחרון. אפשר לומר כי צוואה שנכתבת בכתב יד מעלה סימני שאלה ואף חשד, שכן היא אינה צוואה שנערכה בהתאם לכללים הנדרשים.

 

כמו כן, עשויה צוואה שנערכת ללא עדים לעורר ספקות בנוגע לאמינותה. צוואה בעדים הינה צוואה המחייבת כי שני עדים יהיו נוכחים בזמן עריכתה, כך שבמידה שמוגשת התנגדות לצוואה מסוג זה, תיערך בדיקה בנוגע להימצאותם של העדים. מעבר להימצאותם הפיזית במקום ובמועד עריכת הצוואה, יבדוק השופט האם אותם עדים כשירים על מנת לשמש כעדים לצוואה. בנוסף, ייבחן הקשר של העדים עם האנשים הנכללים בצוואה וייבחנו ביצועיהם של העדים, אשר נדרשים לפעול בהתאם לחוק.


כאשר מדובר על צוואה בפני רשות, ניתן לערוך את הצוואה בפני עורך דין נוטריון. במקרה זה ישנם כללים ברורים הנוגעים לחובות של הנוטריון. חובותיו של הנוטריון כוללות את קבלת תוכן הצוואה מפיו של המצווה או בכתב ידו של המצווה. אם המצווה מרותק למיטתו, על הנוטריון לערוך את הצוואה רק במידה שישנה תעודה רפואית, כאשר התעודה נערכה ביום הצוואה.

 

במידה שהדרישות הרלוונטיות לכל עריכת צוואה אינן מתקיימות, תהיה הצוואה פגומה, במצב זה עשוי מבקש קיום הצוואה לשאת בנטל הראיה.

 

צוואה מסוג נוסף הינה צוואה בעל פה. צוואות בעל פה מתקיימות במקרים בהם האדם נוטה למות ועורך את הצוואה מול עדים ברגעיו האחרונים. הדרישות במקרים אלו מורכבות ביותר, שכן עולה שאלה בנוגע לנטייתו של האדם ללכת לעולמו, ובנוסף, לזכותו של האדם לערוך צוואה מבחינה רפואית, אם מצבו קשה אך הוא אינו נוטה למות. מעבר לכך, נדרשים עדי הצוואה לדווח על עריכת הצוואה וההוראות הכלולות בה לרשם לענייני ירושה, כאשר במקרים מסוימים הם אינם יודעים כי עליהם לנהוג בצורה זו.
 

 

ייעוץ והצעת מחיר לשירותי עורך דין התנגדות לצוואה ללא עלות וללא התחייבות!

 

חוסכים לך זמן וכסף!

 

באתרנו שירות החוסך את הצורך לחפש עורך דין ירושה וצוואות, שירות בקש הצעת מחיר הינו ללא עלות וללא התחייבות, משאירים את הפרטים כאן באתר, עד 3 עורכי דין מומחים להתנגדות לצוואות יחזרו אליכם טלפונית לייעוץ והצעות מחיר, בדרך זו תקבלו תשובות לכל שאלה שיש לכם ועל הדרך תעשו גם השוואת מחירים.

 

 

ייעוץ ראשוני בחינם מעורך דין צוואה וירושה

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.